Son Dakika Haberler

Kadınlar Özgecan Yasası İçin Direniyor

Kadınlar Özgecan Yasası İçin Direniyor
Okunma : 103 views Yorum Yap

“Kadınları Cinayete, Halkları Savaşa Kurban Etmeyeceğiz”; “Bir Kadın Olarak Susmadık, Binlerce Kadın Yürüyoruz. Özgecan Yasasını Kazanacağız” yazılı pankart açan kadınlar, TBMM’de bulunan yasanın yürürlüğe girmesini istedi.

 

Galatasaray Meydanı’nda sona eren yürüyüşün ardından Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu adına konuşma yapan Gülsüm Kav, ‘Özgecan Yasası’nın geçmesi için Türkiye’nin bir çok ilinde yürüyüşler düzenlediklerini hatırlatarak, “Geçtiğimiz ay sayısını azalttığımız kadın cinayetleri artmaya başladı. Ve aynı zamanda çok daha ağır işlenmeye başladı. Yani kadınlar üzerine beton dökülerek öldürülmeye başlandı. Burada Şile’de çöp alanlarında cansız bedeni paramparça bulunan Güneş kardeşimiz, memleketin diğer tarafında da yine bedenine işkence yapılmış Kevser Ertürk kardeşimiz gibi örnekler gördük. Ve bütün bunlar, böyle bir ortam, kadına yönelik şiddeti de artırıyor olduğu için, cinayetler bu şekilde devam ettiği için, yürümeye karar verdik. Ve burada yine sizlerle buluştuk. Özgecan Yasası talebini dile getirmek için bir araya geldik” dedi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi Arslan ise şunları söyledi:

 

“Paramparça yaparak öldüren vahşi zihniyet artık iyi hal indiriminden yararlanamasın. 5 yaşındaki çocukla, 6 yaşındaki çocukla evlenilebilir denen zihniyeti artık yok sayalım, yok edelim. Hamile kadın sokakta yürüyemez, mini etek giyiyorsa tecavüzü hak ediyordur diyen zihniyete ‘dur’ diyoruz ve mücadele ediyoruz. Her platformda birlikteyiz. Mecliste bu yasa teklifinin bir an önce yasalaşması için elimizden gelen bütün gayreti sarf ediyoruz.”