Son Dakika Haberler

Kadir Topbaş,Taksim Direnişçilerine mesaj gönderdi.

Kadir Topbaş,Taksim Direnişçilerine mesaj gönderdi.
Okunma : 108 views Yorum Yap

st_kadirtaopbas_4567873Meydanlarda ağaç olmaz diyerek çeşitli örnekler veren Kadir Topbaş,yine polemik yaratacak söylemlerde bulundu.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Dünyanın gelişmiş kentlerin meydanlarına bakınız ağaç yoktur” dedi.
İBB Başkanı Topbaş, Marmara Grubu Vakfı’nın Yeşilköy Wow Otel’de düzenlediği akademik konsey toplantısına katılırken, burada yine ilginç açıklamalarda bulundu.
“Meydanlarda ağaç olmaz”
Taksim Meydanı’ndaki yayalaştırma projesinin henüz tamamlanmadığını belirten Topbaş konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
 
“Taksim’de bu yaptığımız iş doğru. Meclis tarafından, kurul tarafından onanmış bir proje. Sit alanında olduğu için kurula götürürken, STK’lardan ve üniversitelerden görüş almak zorunluluğu ile götürülmüş, kabul edilmiş bir proje. Uygulaması da gayet başarılı. Yüzey henüz bitmedi. Gecikmeler oldu. Daha yüzeyde bir şey yapmadık. Sadece beton döktük. Esasında meydanlarda ağaç olmaz. Ama bizim insanlarımız meydanda da ağaç istiyor. Dünyanın gelişmiş kentlerin meydanlarına bakınız ağaç yoktur. Biz burada yeşillendirme, ağaçlandırma, şehir mobilyaları ve zemin kaplaması gibi çalışmalar yapacağız, daha bitmedi. Hatta çevre binalarının cepheleriyle ilgili çalışmalar var.”
 
New York kadar metro ağına…
Oldukça yetersiz bir metro ağına sahip olmasına rağmen İstanbul’un dünyanın hiçbir belediyesinin yapmadığı kadar metro yatırımı yaptığını iddia eden Topbaş, şöyle konuştu:
“Yapmakta olduğumuz yatırımı dünyanın hiçbir belediyesi yapmıyor. Bu ölçekte hiçbir belediyenin metro yatırımı yok. Cumhuriyet tarihinin en uzun metrosunu yaptık. 18 Eylül’de 17,5 km’lik yeni bir metro ihalemiz var. Metro ağı 800 km’ye kadar gidecek. New York’un metro ağı 800 km, Tokyo’nun 500 km, Paris’in 400 km. İstanbul, New York kadar metro ağına ulaşan bir kent noktasına gelecek. Bütün yatırım programlarımızı buna göre yaptık. Buna göre, çözümler aradık, ihale sistemlerimizi buna göre düzenliyoruz. Metro’yu 2016’da 7 milyon insan, 2019’da 11 milyon insan kullanabilecek.”
solhaber