Son Dakika Haberler

” Kukla Başbakan İstemiyoruz”

” Kukla Başbakan İstemiyoruz”
Okunma : 13 views Yorum Yap

imageCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu MYK. Toplantısında yapmış olduğu açıklamada Başbakanlığa atama ile gelen Davutoğluna hitaben “Kukla Başbakan İstemiyoruz” dedi.

Dışişleri bakanlığının muhalefete bilgi vermesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu zaman zaman verilen bilgilerde aksamalar oluyor daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Sayın Davutoğlu başbakanlık yapmak istiyorsa geleneklere uymak zorundadır dedi.

Ancak Davutoğlu’ndan bir başbakan gibi davranmasını da istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Yani kukla başbakan istemeyiz. Kişiliğinin gereğini yapmak durumdadır” diye konuştu. Davutoğlu’nun karalarını bağımsız olarak alması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu nedenle Sayın Davutoğlu’nun adli yılın açılış törenine gitmemesini eleştirmiştim. Cumhurbaşkanı şu ve ya bu şekilde kırgınlık gösterip gitmemiş olabilir ama o toplantıya başbakanın gitmesi gerekiyordu. O nedenle Sayın Davutoğlu’nun başka bir otoriteden bağımsız olarak, ‘Ben ülkeyi yöneteceğim, bu konudaki karar da sorumluluk da ben de’ demesini ve bunu eyleme dönüştürmesini bekliyorum. Bunu yaptığı zaman zaten başbakan olarak bizim muhatabımız olacaktır. Bu gayet doğaldır” diye konuştu.

-“KİMLİK SİYASETİ YAPAN KİM?”-

Kılıçdaroğlu, Davutoğlu’nun siyasi gerilimi azaltma yönündeki mesajları konusunda ise, “Toplumu geren kim? Muhalefet olarak biz hükümeti eleştirdiğimizde ‘toplum geriliyor’ diye bir düşünce egemense bu yanlış. Adımız üstünde, biz muhalefet edeceğiz. Bütün demokrasilerde muhalefet partisi olmak zorundadır zaten” dedi. Kendilerinin hükümetin yanlışlarını dile getirdikleri zaman bunun toplumu germeyeceğini, toplumu düşünmeye sevk edeceğini savunan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:
“Ama kimlik eksenli siyaset yaparsanız, insanların mezhebine, inancına, yaşam tarzına yönelik politika yaparsanız o zaman bu toplumu ayrıştırır ve gereksiz gerginliklere yol açarsınız. Şimdi ben Sayın Davutoğlu’na açık ve net soruyorum, kimlik siyaseti kim yapıyor. Başbakan olarak toplumu gerginlikten uzaklaştırmak istiyorsa bugüne kadar kendi partisinde yapılan kimlik siyasetine son vermesi lazım.
Biz CHP olarak toplumu ayrıştıran ve kutuplaştıran bu politikaya kesinlikle karşı çıkıyoruz. Bugüne kadar da kimlik, mezhep siyaset yapmadık, herkesin yaşam tarzına saygı gösterdik, göstermeye de devam edeceğiz. Davutoğlu, kimlik siyasetinin bir toplumda ne tür felaketlere yol açtığını öğrenmek istiyorsa Ortadoğu bataklığına baksın.”

-“BAŞBAKANLIK YAPMAK İSTİYORSA GELENEKLERE UYMAK ZORUNDA”-

Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadele için Cidde bildirisine imza koymadığının anımsatılması üzerine ise, “Sayın Davutoğlu başka bir otoriteden bağımsız olarak başbakanlık yapmak istiyorsa, Türkiye’nin geleneklerine uymak zorundadır. Ne diyor o gelenek; Dışişleri Bakanlığı müsteşarları belli aralıklarla gelir ana muhalefet partisi liderine bilgi verirler, bunu hatırlatmak isterim. Bu aksayarak devam ediyor. Demokrasi için, ülkenin ortak çıkarları için bu zorunludur” dedi.
IŞİD’in bir terör örgütü olduğunu ve her türlü terörle mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Şunun yanıtı da Davutoğlu’ndan beklerim, Musul Başkonsolosluğu’nda 49 rehine hangi gerekçelerle, Türkiye’ye getirilmedi ve IŞİD’in eline bırakıldı? Kimin kararıydı bu? MİT uyardığı söyleniyor ama birileri ‘siz orada kalın, size bir şey olmaz’ güvencesi verdi. O birileri kim? Sayın Davutoğlu’nun bunu da açıklaması gerekir” diye konuştu.