Son Dakika Haberler

KUM HEYKELLER İLE DÜNYA’YA MESAJ

KUM HEYKELLER İLE DÜNYA’YA MESAJ
Okunma : 93 views Yorum Yap

kumsanat-1 (17)

KUM HEYKELLER “ EPHEMERAL”

 

Alternatif sanatlar  kapsamında yer alan “Kum Heykeller”  sanatı son yıllarda Dünyada  yeni yeni yaygınlaşan özel bir  “ Ephemeral” (geçici) sanat türüdür. Kum heykel etkinliklerinde sadece kum ve su kullanılmaktadır, Kum Heykeltraşlar yapılan  heykelin boyutlarını göz önünde tutarak, çalışmalarını solo yada 2-3 veya daha fazla kişiden oluşan ekiple yürütürler, . Sonuçta ise ortaya yüzlerce ton ağırlığında, metrelerce uzunluk ve yüksekliğe sahip sadece suyun ve kumun kullanıldığı muhteşem eserler ortaya çıkar. Kum Heykel Sanatı hiçbir şeyin kalıcı olmadığı ve her şeyin bir gün yok olacağı felsefesini taşır. Bu yüzden izleyenleri hayrete düşüren bu eşsiz eserler kısa bir dönem sergilendikten sonra yıkılarak tamamen ortadan kaldırılırlar.

IMG_0630

BU YIL BARIŞ HEYKELLERİ YAPILDI

 

Sarıyer Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen Kumda Sanat Şenliği’nde heykeller barış için yapıldı

Sarıyer Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşen Kumda Sanat  Şenliği’nde  SAGEM öğrencilerinin başarılı çalışmaları izleyenleri hayranlık uyandırdı.

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Erdem; ‘’Biz barışı her alanda inşa edeceğiz. Kumda da sanatımızı icra ederken barışı simgeleyen objeler yaparak bu mesajı verebiliyoruz’’dedi.

Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, “Dünyada Geçici sanat olarak gündeme gelen. Kum sanatını, her yıl bir adım daha ileri taşıyarak gelecek yıl Uluslar arası düzeyde yaparak, katılımın ve katkının, gençlere daha iyi bir yaz çalışmaları programları kapsamında değerlendirerek, yeni projelere yer vererek, geliştireceklerini belirttiler.”

Kumsalda hazırlanan çalışma alanında kumdan heykeller, çakıl taşlarından mozaikler ve çevreden toplanan malzemelerle barış temalı heykeller yapıldı.  ‘’Eserlerimizi bu kez barış için yapıyoruz, toplumda, ülkemizde, dünyada ve doğada barış için yapıyoruz’’ sloganıyla yola çıkan Sarıyerli sanatçılar barışla ilgili mesajlar verdiler. Kumdan yapılan çalışmaları teker teker gezip inceleyen Başkan Yardımcısı İsmail Erdem, sanatçılara emeklerinden dolayı teşekkür edip, plaket takdim etti.