Son Dakika Haberler

KURULTAYDA SÜPRİZLER BAŞLADI

KURULTAYDA SÜPRİZLER BAŞLADI
Okunma : 93 views Yorum Yap

 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na en yakın isimlerden, danışmanı Erdoğan Toprak Parti Meclisi adaylığından çekildi.
Erdoğan Toprak, bir önceki Kurultay’da Parti Meclisi’ne aday olmuş, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde de yer almış, ancak delegenin ismini çizmesi nedeniyle, Parti Meclisi’ne girememişti.
TEKİN BİNGÖL ÇEKİLDİ SÖYLENTİSİ
Kurultay kulislerinde sürpiz yapabilecek ikinci isim olarak ise Tekin Bingöl’ün adı geçiyor. Halen Genel Başkan Yardımcısı olan Tekin Bingöl’ün de Parti Meclisi adaylığından çekilebileceği ifadesi kulislere yayılmış durumda. Gerekçe olarak da, Kılıçdaroğlu’nun Tekin Bingöl’ü anahtar listesine dahil etmemesi söylentisi gösteriliyor.
İSTANBUL VE İZMİR İL BAŞKANLARI ETKİLİ
Kurultay salonunda, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 60 kişilik Parti Meclisi için, 40 ila 45 kişilik bir “anahtar liste” hazırlayacağı, kalan üyeliklerin belirlenmesini ise İstanbul ve İzmir İl Başkanlarına bırakmaya eğilimli olduğu konuşuluyor.
60 KİŞİLİK PM 15 KİŞİLİK YDK
CHP’nin 35. Olağan Kurultay’ında bugünkü seçimlerde 60 üyeli Parti Meclisi ve 15 kişilik Yüksek disiplin Kurulu belirlenecek.
Parti Meclisi’nde 52 kişi çarşaf liste adayları arasından seçilirken listesinin 8 kişisi “Bilim yönetim ve Kültür Platformu” (BYKP) olarak belirleniyor. BYKP seçimleri için Genel Başkan toplam 12 aday gösteriyor. Delegeler de BYKP için gösterilen bu 12 adaydan 8’ini seçerek, PM’ye taşıyor.
Seçimler için delegeler, salonda kurulan 24 sandıkta oy kullanacak. CHP’de bin 275 delege bulunuyor.
Kaynak:Zeynep Gürcanlı / Sözcü