Son Dakika Haberler

Laik Devlete Darbe. Cuma Arası Tatili

Laik Devlete Darbe. Cuma Arası Tatili
Okunma : 101 views Yorum Yap

CUMAARASITALILI
Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis Grup toplantısında memur ve öğrencilerin cuma namazlarına gidebilmeleri için Başbakanlık genelgesi hazırladıklarını söyledi.
Buna göre, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında 12.00’da başlayıp 13.30’da biten, 1.5 saat süren öğlen tatilinin namazdan önce 1 saat, namazdan sonra 1 saat olmak üzere toplamda en az iki saate kadar esnetilmesi düşünülüyor. Bu süre içinde kamu çalışanları idari izinli sayılacak. Okullarda bu saatler arasında ders yapılmaması da planlanıyor. Güvenlik görevlileri için de benzer bir düzenleme üzerinde duruluyor.
Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, düzenleme ile kamuda, cuma günleri, öğle tatili, cuma namazı saatini de içine alacak şekilde yeniden ayarlanacak. Böylece 12.00’da başlayan ve 13.30’da biten, 1.5 saat süren öğlen tatili esnetilecek. Tüm kamu çalışanları, esnetilecek öğlen tatilinde idari izinli sayılacak. Buna göre öğlen tatilinin, cuma namazından önceki yaklaşık 1 saate artı olarak namazdan sonraki yaklaşık 1 saatin de eklenmesi düşünülüyor. Bu da öğlen tatilinin en az iki saate yayılması anlamına geliyor. Bir başka sorun ise iller arasındaki saat farkından kaynaklanıyor. Batıdaki illerle doğudaki iller arasındaki saat farkı cuma namazı saatine de yansıyor. Düzenlemede bu sorunun da dikkate alınacağı ifade ediliyor.
Dersler Cuma namazına göre
Düzenleme öğretmenler için de önem taşıyor. Kaynaklar, cuma namazı düzenlemesinin, öğlen tatili diğer kamu kurumlarına göre daha kısa olan okulları da kapsayacağını belirtiyor. Çünkü Türkiye’de çok sayıda okulda ikili eğitim veriliyor. Sabahçı ve öğlenci öğrencilerin gidiş-geliş saatlerinin de cuma namazı düzenlemesine göre yeniden ayarlanması gerekiyor. Ancak düzenleme içinde öğretmenlere ayrı bir düzenlemenin de getirilebileceği ifade ediliyor. Ders saati çizelgelerinde cuma namazı saatine göre ayarlanmış bir öğlen tatili için düzenleme yapılamaması durumunda, namaz kılmayan ya da kadın öğretmenlerin derse girebileceği ifade ediliyor.