Son Dakika Haberler

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Sarıyer’deki Yeni Yerine Taşınıyor

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Sarıyer’deki Yeni  Yerine Taşınıyor
Okunma : 2.321 views Yorum Yap

Beşiktaş’ta bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) İstanbul Bölge Başkanlığı, Sarıyer’e taşınma kararı aldı. Yönetimden bilişime; teknoloji üssünden dinlemeye kadar bütün birimler gökdelen olarak planlanan ve inşaatı devam eden 80 bin metrekare üzerindeki yeni binada olacak.

Terör örgütü FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hükümet askeri ve istihbarat kurumlarının şehir dışına taşınmasına yönelik karar almıştı. Bu kapsamda Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Bölge Başkanlığı, yıllarca kendisine ev sahipliği yapan Beşiktaş’tan taşınıyor. MİT’in İstanbul’daki yeni adresi Sarıyer Pınar Mahallesi olacak.

İNŞAAT GİZLİLİK İÇİNDE SÜRDÜRÜLÜYOR

MİT’in Maslak tarafından bulunan yaklaşık 80 bin metrekarelik boş arazisinde yeni bina için inşaat bitmek üzere. Milli İstihbarat Teşkilatı görevlileri tarafından 24 saat korunan inşaat alanının çevresinde bilgilendirici ne bir tabela ne de bir pano bulunuyor. İnşaatın içi görülmemesi için arazinin çevresi reklam billboardlarıyla kapatıldı. Gizlilikle sürdürülen inşaat kısa sürede epeyce yol aldı. Temeli atılan yeni binanın bodrum katında yer alan otoparklarının kaba inşaatı da tamamlandı.

ÖZEL SİSTEMLE KORUNACAK

Gökdelen olarak planlanan MİT’in yeni yerinde bütün birimler olacak. İstanbul genelinde yer alan dinleme merkezlerinden, teknoloji üssüne kadar bütün birimler buraya taşınacak. Gökdelenin bodrum katları yol seviyesine kadar otopark olarak planlandı. Sıfır noktasından sonra birimler yukarı doğru sıralanacak. Binanın havadan gelecek tehlike ve saldırılara karşı da özel bir sistemle korunacağı öğrenildi.

80 bin metrekarelik araziye personel için spor alanları ve sosyal tesisler de inşa edilecek. 2017 sonunda bitecek olan yeni MİT binasına taşınma için şimdiden bazı bölgelerdeki binaların boşaltılmaya başlandığı belirtildi.Haberiyakala.com