Son Dakika Haberler

Muhtarlar belediye meclisine girecek

Muhtarlar belediye meclisine girecek
Okunma : 636 views Yorum Yap

yeyeCHP lideri Kılıçdaroğlu, muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada, partisinin iktidarında muhtarların belediye meclisine gireceklerini söyledi.

İkinci Yüzyıl haberi manşetten verdi : CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Mersin’de muhtarlarla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada muhtarların sorunlarını gündeme taşıyarak CHP iktidarında yapılacakları sıraladı. Muhtarların haklarına yasal güvence getiren teklifin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Biz muhtarlarla ilgili bir düzenleme yapmak istedik. Temel muhtarlık kanun teklifi hazırladık Hazırladıktan sonra muhtarlara gönderdik, eksiğimiz var mı diye. Onların isteğiyle düzelttik. Teklifimizi sunduk ama reddedildi. Bir daha ifade edeyim sizin hakkınızı hukukunuzu yasal güvenceye alan kanun teklifi AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Tek muhtar var, yardımcısı bile yok. Dünya kadar işsizimiz var. Ben söyleyince kıyameti kopardılar. İktidara gelince getireceğiz. Muhtarın olmadığı yerde büro personeli olacak” dedi. Mahallelerle ilgili alınan kararlardan muhtarların haberinin olmadığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Mahallenizle ilgili bir karar alınıyor muhtarın haberi yok. Muhtar belediye meclisine giremiyor, söz hakkı yok. Muhtar mutlaka belediyenin meclisine katılacak” ifadelerini kullandı.

MUHTARLAR BİRLİĞİNİN KURULMASI GEREKİYOR

Kılıçdaroğlu, muhtarların dağınık yapıda olduğunu kaydederek, “Türkiye muhtarlar birliğinin kurulması gerekiyor. O kadar dağınıksınız ki derdinizi anlatamıyorsunuz” şeklinde konuştu. Muhtarlık kurumunun sıradan bir kurum olmadığını sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Muhtarlık sıradan bir kurum değil. Bulunduğunuz bölgede eşit davranmak zorundasınız. Ben bizim belediye başkanlarımıza söyledim. Göreve geldiğiniz zaman rozetinizi çıkarın. Muhtar kardeşlerim unutmamanız gereken bir şey var: Devletin dini adalettir. Adaletin olmadığı bir yerde huzur, bereket olmaz. Bana söyler misiniz bu ülkede adalet var mıdır? Yargıtay Başkanı diyor adalete güven yok diyor. Adalete güven yüzde 30’a düştü diyor. Ben değil adaletin başındaki diyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)