Son Dakika Haberler

“Müthiş İddia” AKP Musul’u İşgal Ettirdi

“Müthiş İddia” AKP Musul’u İşgal Ettirdi
Okunma : 62 views Yorum Yap

Öusul

Rusya’nın Sesi Radyosu’nun haber sitesi Sputnik Türkiye’nin haberine göre; Irak’ta Başbakan Haydar El İbadi’nin kararı ve meclis onayıyla cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinden alınan Maliki, Tahran’da Azadi Otel’de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda soruları yanıtlayan Maliki, “Türkiye IŞİD’i ve El Kaide’yi destekleyen ülkelerden biridir. Eğer Türkiye ve Suudi Arabistan olmasaydı Suriye’de durum böyle olmayacaktı” dedi.

Türk hükümetini mezhepçi politikalar izlemekle eleştiren Maliki, “AKP gölgesindeki Türkiye, nerede Şiilere yakın bir yönetim veya hükümet olsa onun aleyhindedir” diye konuştu.

Başbakan olduğu dönemde Musul’un IŞİD’in eline geçmesinde ihmal ve kusuru olduğu gerekçesiyle yargı önüne çıkması beklenen Maliki, Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin kuzeyinde gözü olduğunu ileri sürdü. Erdoğan’ın bölgede yayılmacı bir siyaset izlediğini vurgulayan Maliki, “Avrupa Türkiye’ye kapılarını kapattıktan sonra Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu rüyası ve düşüncesiyle Ortadoğu’ya hücum etmiştir” iddiasında bulundu.

Maliki, IŞİD’in AKP hükümetinin güdümünde olduğunu ifade ederek, “IŞİD, İstanbul ve Ankara’da planlanmış bir örgüttür” derken, Facebook’taki kişisel hesabından yaptığı açıklamada daha da çarpıcı bir iddiada bulundu. Reuters haber ajansının internet sitesinde yer alan bir habere göre; Maliki, Irak Parlemetosu’nda Musul’un düşüşüne ilişkin yürütülen soruşturmanın bir değerinin olmadığını söyledi. Maliki, “Musul’da olan şey, Ankara’da planlanmış bir komploydu, sonra Erbil’de sürdürüldü” diyerek, IŞİD’e Musul’u AKP hükümeti ve Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nin işgal ettirdiğini savundu.