Son Dakika Haberler

Saldırı Hazırlıkları Başladı

Saldırı Hazırlıkları Başladı
Okunma : 86 views Yorum Yap

FlasIrak da İŞİD mşlitanlarına karşı saldırı hazırlıkları başladı, Irak ordusu dün İŞİD militanlarının kaldığı yerleri bombaladı ve Irak ordusu artık yeni teknoloji ile donatıldığını ve Savaşmak için her türlü hazırlıkların yapıldığı belirtildi.

Irak’ta IŞİD’in ilerleyişi sürerken Samarra şehri ve civarında yaşayan Iraklılar korkutan haberler geliyor.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre IŞİD militanları gece yüzlerce araçla şehir dışına gelerek saldırı hazırlıklarına başladı. Samarra’nın kuzey, doğu ve güneydoğusunda konuşlanan IŞİD militanları şehirde bulunan ve Şiiler için kutsal sayılan El Askeri Camii için de tehdit oluşturuyor. Şehirden gelen bilgilere göre militanlar güvenlik görevlilerine teslim olarak ayrılmaları durumunda El Askeri Camii’ne zarar vermeyeceklerini belirtti fakat güvenlik güçleri şehirden çıkmayı reddediyor. IŞİD geçtiğimiz hafta ve çarşamba günü olmak üzere iki kere şehre saldırmıştı.

El Askeri Camii 2006 yılında bombalanmış ve bölgede mezhep çatışmaları çıkmasına sebep olmuştu. Çatışmalarda on binlerce Iraklı hayatını kaybetmişti.

‘YENİ PLAN VE STRATEJİLER GELİŞTİRDİK’

Öte yandan Irak ordusundan General Saad Maan yaptığı açıklamada Bağdat’ın her şartta savunulması için yeni teknoloji ve stratejiler geliştirdiklerini açıkladı. Bu önlemler arasında gözlem amaçlı balonlar, ordunun konuşlandırılması ve kameraların stratejik bölgelere yerleştirilmesi de bulunuyor. Maan ayrıca yaptığı açıklamada “Uzun süredir terörizmle savaş halindeyiz fakat bu çok sıradışı bir durum” ifadelerini kullandı.