Son Dakika Haberler

Soma Şehitlerinin Çocukları Yokmuş

Soma Şehitlerinin Çocukları Yokmuş
Okunma : 85 views Yorum Yap

soma_belgeSoma Meclis Araştırma Komisyonu işçileri dinlerken aldıkları bilgiyle şoke oldu. Şirket madende çalışan işçilere çocuk yardımı yapmamak için bordrolarındaki çocuk hanesine ‘sıfır’ yazmış. Yani hiçbir madencinin çocuğu yokmuş!

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Soma’daki Maden Faciasını Araştırma Komisyonu’nun çalışmaları sırasında vekilleri şoke eden bir olay ortaya çıktı. Şirketin madende çalışan işçilere çocuk yardımı vermemek için bordrolarında çocuk sayısını ‘sıfır’ olarak gösterdiği belirlendi. CHP milletvekili Özgür Özel’in işçilerle yatığı görüşme sırasında ortaya çıkan bu ayrıntıya göre, madende çalışan hiçbir işçinin çocuğu yok.

‘Güvenli maden yok’

Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, Soma’da edindikleri bilgilerinin, Türkiye’nin kömür ve yer altı kömür işletmeciliğinde apayrı bir safhaya geçmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi. Kazalardan yüzde 98,5’una denk gelen 27’sinin yer altı kömür işletmelerinde meydana geldiğine işaret eden Alaboyun, “Sorunun yüzde 98’i yer altı işletmeciliğinde olduğuna göre Türkiye’de artık maden kanununda, kömür ve yer altı kömür işletmeciliğine apayrı bir düzenleme yapmamız gerekiyor. İş sağlığından, güvenliğinden üretim teknolojilerine, eğitimine, sertifikalı denetimine kadar çok şey kafalarda şekillendi” diye konuştu.

Güvenli maden yok’

Komisyon üyelerinden CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Türkiye’deki hiçbir madenin güvenli olmadığını savunarak, “Hızla dünya, Avrupa standartlarına göre düzenlemeler yapılmalı ve ona göre yeni denetimler yapılmalı” dedi.

Gittiğimiz madenle ilgili her şeyi görebileceğimiz bir güzergah üzerinden girdik ve çıktık diyen Özel sözlerini şöyle sürdürdü: “Girdiğimiz madenin güvenli olduğu anlamına gelmez. Ama buradaki tanığım Taner Yıldız’dır. Yıldız, geçen Temmuz’da buranın Türkiye’deki en güvenli madenlerden birisi olduğunu söylemişti. Şu anda patlamış olan Eynez’i söyledi. Ne dün gezdiğimiz ne diğer madenler bu mevzuata göre güvenli değil. Bakan diyor ki ‘En güvenlisi Eynez’, Eynez’de 301 can kaybettik. Hiçbir maden güvenli değil. Hızla dünya, Avrupa standartlarına göre düzenlemeler yapılmalı. Bugün tüm madenlerde patlamadan bir gün önceki Eynez’de ne risk varsa aynı riski sırtımıza almış durumdayız.”

Miting tarifesi ortaya çıktı

Toplantının soru cevap bölümünde, işçilere bir siyasi partinin mitinglerine katılıp katılmadıkları soruldu. İşçiler, otobüslerle mitinglere taşındıklarını, karşılığında da 30 TL aldıklarını, kendi aracıyla gidenlere, benzinli için 150 TL, LPG’li için 100 TL, aldıklarını ayrıca yemek masraflarının da ödendiğini açıkladı. Ak Partili vekillerin Cumhuriyet Mitingleri’ne gidip gitmedikleri sorusuna, işçiler gitmediklerini söyledi.