Son Dakika Haberler

TÜRKİYE İŞİD’İ VURDU, SAVAŞA GİRDi.

TÜRKİYE İŞİD’İ VURDU, SAVAŞA GİRDi.
Okunma : 84 views Yorum Yap

image
ABD’yle Türkiye arasında varılan mutabakat sonucu IŞİD’le mücadele kapsamında İncirlik Üssü’nün kullanıma açılmasının ardından Türk savaş uçakları, Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik ortak hava operasyonuna katıldı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Özgün Kararlılık Harekatı’ çerçevesinde devam eden operasyonlara Türk hava kuvvetlerinin katılımına ilişkin ABD ile 24 Ağustos 2015’te imzalanan ‘teknik’ nitelikteki belgeye dikkat çekildi.

Açıklamada, “Savaş uçaklarımız, bu çerçevede, Koalisyon’a ait savaş uçaklarıyla birlikte, Suriye’de belirlenen ülkemiz güvenliğine de tehdit oluşturan DEAŞ hedeflerine karşı dün akşamdan itibaren ortak hava harekatı gerçekleştirmeye başlamıştır”denildi.

Güvenli bölge doğrulanmamıştı

Türkiye, varılan mutabakatın Suriye içinde ‘güvenli’ bir bölge oluşturulmasını kapsadığını savunsa da, bu yöndeki açıklamalar ABD tarafından doğrulanmamıştı.

İncirlik’ten ilk operasyon önce yalanlanmış, sonra kabul edilmişti

ABD askeri yetkilileri, İncirlik’ten kalkan savaş uçaklarının 12 Ağustos gecesi Suriye’deki IŞİD mevzilerini ilk kez hedef aldığını duyurmuş, ancak Dışişleri Bakanıu Mevlüt Çavuşoğlu, “İncirlik’ten dün kalkan ABD uçakları herhangi bir operasyona katılmadı, keşif uçuşları yapıyorlar” diyerek Washington’ı yalanlamıştı.

Çavuşoğlu’na bir gün sonra kendi bakanlığından ‘düzeltme’ gelmiş, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, koalisyon uçaklarının IŞİD hedeflerini vurduğunu kabul etmişti.