Son Dakika Haberler

Türkiye’nin 63. Hükümeti

Türkiye’nin 63. Hükümeti
Okunma : 8 views Yorum Yap

63-hukumet-kuruldu

Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı’nın Beştepe’ye taşınmasının ardından Çankaya Köşkü’ne tahsis edilen Başbakanlık’ta Bakanlar Kurulu listesini açıkladı.

Bakanlık teklifini kabul ederek MHP’de kriz yaratan Tuğrul Türkeş, Başbakan Yardımcılığı’na getirildi. HDP’li Ali Haydar Konca AB Bakanlığı, Müslüm Doğan da Kalkınma Bakanlığı’na atandı. Levent Tüzel bakanlık teklifini reddetmesi nedeniyle kabinede iki koltukla temsil edilen HDP, tahsis edilen bakanlıklar nedeniyle MGK toplantılarına giremeyecek.

CHP ve MHP’nin ret tavrı nedeniyle seçim hükümetinde HDP’yle başbaşa görüntü vermek istemeyen AKP, Tuğrul Türkeş’in ardından aynı doğrultuda ikinci adımını, MHP’den ayrılarak kurulan Büyük Birlik Partisi’nin eski Genel Başkanı Yalçın Topçu‘yu dışarıdan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na getirerek attı.

Seçim hükümetinin sürprizlerinden biri, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala‘nın sınıf arkadaşı olan ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Selami Altınok‘un bağımsızlar kontenjanından İçişleri Bakanlığı’na getirilmesi oldu.

Seçim hükümetindeki diğer sürpriz de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na getirilen İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Ayşen Gürcan oldu. Gürcan, seçim hükümetinde, cumhuriyet tarihinde kabineye giren ilk başörtülü bakan olarak görev yapacak.

“Alevi kökenli değil, Aleviyim” diyen HDP İzmir Milletvekili  Müslüm Doğan AB Bakanlığı’na getirildi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Orman ve Su İşleri BakanıVeysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Çevre Bakanı İdris Güllüceoldu. 62. hükümetteki bu görevlerini seçim hükümetinde de korudular. 62. hükümette Kalkınma Bakanı olan Cevdet Yılmaz, 63. hükümette Başbakan Yardımcısı oldu. Yalçın Akdoğan ve Numan Kurtulmuş‘un Başbakan Yardımcılığı görevleri yeni hükümette de korununca, Türkeş’in de eklenmesiyle Başbakan Yardımcısı sayısı dörde yükseldi. Dışişleri MüsteşarıFeridun Sinirlioğlu, bağımsızlar kontenjanından Dışişleri Bakanlığı’na atandı. Bu atama, Dışişleri koltuğunun hükümete girmeyi reddeden CHP veya MHP için düşünüldüğü yorumlarına neden oldu. Bakanlıklardaki devir teslim törenlerinin cumartesi gününden itibaren başlayacağı bildirildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Çankaya Köşkü’nde “Hayırlı uğurlu olsun, Allah utandırmasın” sözleriyle açıkladığı, Türkiye’yi seçime götürecek 63. hükümet şöyle:

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu

BAŞBAKAN YARDIMCISI Yalçın Akdoğan

BAŞBAKAN YARDIMCISI Numan Kurtulmuş

BAŞBAKAN YARDIMCISI Cevdet Yılmaz

BAŞBAKAN YARDIMCISI Tuğrul Türkeş

ADALET BAKANI Kenan İpek

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI Ayşen Gürcan

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI Ali Haydar Konca

BİLİM SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANI Fikri Işık

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI Ahmet Erdem

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İdris Güllüce

DIŞİŞLERİ BAKANI Feridun Sinirlioğlu

EKONOMİ BAKANI Nihat Zeybekci

ENERJİ ve TABİİ KAYNAKLAR BAKANI Ali Rıza Alaboyun

GENÇLİK ve SPOR BAKANI Akif Çağatay kılıç

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI Kudbettin Arzu

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI Cenap Aşçı

İÇİŞLERİ BAKANI Selami Altınok

KALKINMA BAKANI Müslüm Doğan

KÜLTÜR ve TURIZM BAKANI Yalçın Topçu

MALİYE BAKANI Mehmet Şimşek

MİLLİ EĞİTİM BAKANI Nabi Avcı

MİLLİ SAVUNMA BAKANI Vecdi Gönül

ORMAN ve SU İŞLERİ BAKANI Veysel Eroğlu

SAĞLIK BAKANI Mehmet Müezzinoğlu

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI Feridun Bilgin