Son Dakika Haberler

WhatsApp’tan Mesaj kısıtlaması geldi

WhatsApp’tan Mesaj kısıtlaması geldi
Okunma : 663 views Yorum Yap

WhatsApp, korona virüsü salgını döneminde yoğunlaşan yalan ve manipülatif haberlerin paylaşılmasının önüne geçecek. Artık alınan mesajlar sadece tek bir kişiye yönlendirilebilecek.

Mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp, korona virüsü salgınıyla ilgili yalan ve manipülatif haberlerin yayılmasını önlemek için paylaşımları kısıtlama kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada, artık alınan mesajların sadece tek bir kişiye yönlendirilebileceği belirtildi.

Şimdiye kadar bir mesajın aynı anda beş kişiye birden gönderilebilmesi mümkündü.

Facebook’a ait olan WhatsApp’te yazılan mesajlar, uçtan uca şifreleme özelliği nedeniyle şirket tarafından kontrol edilemiyor. Metnin içeriği, sadece yazarı ve gönderilen kişi tarafından görülebiliyor.

Şirket, bu nedenle yalan haberlere doğrudan müdahale edemediklerini, genel olarak mesajların paylaşılmasını güçleştirme yolunu seçtiklerini bildirdi.

Şirket, yalan haberle mücadele kapsamında ilk adımları geçen yıl atmaya başlamış, sık paylaşılan mesajların tespiti ve mesajın gönderilebildiği kişi sayısının beş ile sınırlanması gibi önlemler alınmıştı.