Son Dakika Haberler

Yasa Teklifi Verildi, Parti Değiştirenin Vekilliği Düşsün

Yasa Teklifi Verildi, Parti Değiştirenin Vekilliği Düşsün
Okunma : 10 views Yorum Yap

TbmmKoalisyonlarda Millet Vekili transferlerini önlemek için yenİ yasa teklifi için önerge verildi.

BAŞKA PARTİYE GEÇENİN MİLLET VEKİLİĞİ DÜŞSÜN

Yeni yasama yılının ilk teklifi CHP’den geldi. CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, partisinden istifa ederek başka bir partiye giren milletvekilinin üyeliğinin düşmesi için kanun teklifi verdi. Meclis’teki hükümet kurma senoryolarında ise AKP’nin başka partilerden milletvekili transfer ederek hükümet kurması konuşuluyordu.

DEVRİM KÖK, KANUN TEKLİFİ VERDİ

Kök, Partisinden İstifa Ederek Başka Bir Partiye Giren Milletvekilinin Üyeliğinin Düşmesine Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Teklife göre; seçildiği partisinden istifa eden milletvekili seçildiği dönem sona erinceye kadar görevine bağımsız olarak devam edecek. Seçildiği partisinden istifa ederek başka bir partiye giren milletvekilinin üyeliği kendiliğinden düşecek.

Teklifin gerekçesinde transferlere dikkat çekilerek şöyle denildi:

“Farklı gerekçelerle partisinden istifa eden bir milletvekilinin bir başka seçim dönemine kadar bağımsız olarak milletvekilliğini sürdürebilmeli ancak bir diğer partiye de transfer olamaması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Son dönemlerde neredeyse 100’ün üzerinde milletvekili transferinin gerçekleşmesi ve bu transferlerin bazılarının grup olarak gerçekleştiği göz önüne alındığında, hem seçmen iradesine saygı, hem de milletvekilliğinin etkinliğinin, sorumluluğunun ve verimliliğinin artması açısından bu değişiklik son derece önemlidir

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)