Son Dakika Haberler

ZEKERİYAKÖY’DE BİR İNŞAAT FİRMASI AĞAÇLARI KESMEK YERİNE TAŞIMAYI TERCİH ETTİ

ZEKERİYAKÖY’DE BİR İNŞAAT FİRMASI AĞAÇLARI KESMEK YERİNE TAŞIMAYI TERCİH ETTİ
Okunma : 81 views Yorum Yap

imageAgactasima Dünyanın en büyük ağaç taşıma şirketlerinden biri olan Alman OPİTZ International firması yetkilileri geçen hafta Sarıyer Zekeriyaköy’deydi.

Ağaç varlığının tehdit altında olduğu bölgemizde, 467 dönüm üzerinde proje geliştiren bir inşaat firması, arazisinde bulunan ağaçları kesmek yerine taşımayı tercih etmiş.

Bunun için de Alman OPİTZ firması ile anlaşmış. Bugüne kadar 3 milyon ağaç taşıyan firmanın yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdik.

Firma daha önce de Türkiye’de çalışmış. İzmir’de 65 adet asırlık palmiyenin taşımasını yapmış. İkinci çalışmasını da Zekeriyaköy’de hayata geçirecekmiş. Zekeriyaköy’de ilk etapta 232 ağacı Aralık ayı başında taşımaya başlayacaklar ve taşıma işlemi Ocak ayının ortasına kadar sürecekmiş.

40 yıllık bir firma OPİTZ, anladığım kadarıyla her milletten insan var bünyesinde. Türkiye’deki ağaç taşıma ekibinin başında Francesco Maria Maccazzola adlı bir İtalyan bulunuyor.

Toplantıda sorularımızı da Maccazzola yanıtladı. Ağaç taşımanın hassas bir iş olduğunu detayları ile anlattı. Yani, ağacı kepçe ile söküp, kamyonun arkasına atmak, taşıma sayılmıyor.

Alman firmanın yetkilileri “Biz ağaçlara hiç zarar vermeden taşımak için birtakım makineler geliştirdik. Ağaçların köklerine en ufak bir zarar vermeden dış toprağıyla kaldırıp nakledebiliyoruz. Dallarına zarar gelmemesi için sadece sökme değil taşınma sırasında da çok özen gösteriyoruz. Pek çok değişik taşınma yöntemi var. İşimiz ağacı taşıyınca da bitmiyor. Bulundukları bölgede sağlıklı yaşamalarını sürdürmek için 2 yıl boyunca bakımlarını üstleniyoruz” diyor.
Bu işlemin pahalı olup olmadığını sorduk kendilerine, küçük ağaçları 2000 Euro. Büyükleri ise yaklaşık 5000 Euro gibi bir fiyata taşıdıklarını söylediler.

OPİTZ yetkilileri ile Aralık ayının başında yeniden bir araya gelmek için sözleştik. Ağaç taşıma faaliyetine bizler de tanıklık edeceğiz