Son Dakika Haberler

“EÇADEM” Erişilebilirlik bir duvarı yıkmaktır

“EÇADEM” Erişilebilirlik bir duvarı yıkmaktır
Okunma : 132 views Yorum Yap

ECADEM-1 (5)

Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Birimi Sorumlusu Mahmut Kement, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Göksenin İnalhan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erişebilirlik ve Ulaşım Hizmetleri Sorumlusu Sait Kaya’nın konuşmacı olarak yer aldığı seminerde engellinin tanımı, erişebilirlik ve uygulamaları konusu ele alındı.

 

Herkes İçin Tasarım, Herkes İçin Hizmet

Seminerin moderatörlüğünü ve ilk konuşmasını yapan Sarıyer Belediyesi Engelli Koordinasyon Birimi Sorumlusu Mahmut Kement; engellilerin toplumsal dışlanmaya en çok maruz kalan kesim olduğunu dile getirerek bu sorunu aşmak için yoğun çaba gösterdiklerini söyledi. Sarıyer Belediyesi’nin 2009’dan bu yana yaptığı engellilerle ilgili çalışmalardan bahseden Mahmut Kement, herkes için tasarım, herkes için hizmet başlığı altında engellilere yönelik hizmetler kapsamında en temel sorunun erişim olduğunu anlattı. Kement; ‘’Tüm yaşam alanını erişilebilir yapmak, engelleri ortadan kaldırır. Erişilebilirlik yasal bir sorumluluktur. Kentsel alan ve ulaşım engellilere yönelik olmalı’’  dedi. Ayrıca sarı çizgi alanlarında park yapılarak görme engelli vatandaşların zarar gördüğünü ifade eden Kement, ülkenin fiziksel ve mimarisini tasarlayanlardan kesintisiz ulaşım yolları inşa edilmesi istenildiğinde hayatın kolaylaştırılabileceğini söyledi.

 

‘’Erişilebilirlik Bir Duvarı Yıkmaktır’’

İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksenin İnalhan mimarlık bölümünde verilen derslerden ve çalışma alanlarından bahsederek sunumuna başladı. Toplumda engelli yok engellenmiş kişi vardır diyen Doç.Dr. Göksenin İnalhan, özürlülüğe ve özürlü bireylere yaklaşım modellerini anlatarak arasındaki farka dikkat çekti. Doç.Dr. İnalhan, şu şekilde konuştu; ‘’ Erişilebilirlik bir duvarı yıkmaktır. Ulaşılabilir çevrede genel düzenleme ilkelerine uyulduğu takdirde ortaya güzel çalışmalar çıkar. Tasarım bu kapsamda çok önemlidir’’.

 

Erişilebilirlik Uygulamaları Nelerdir?

Seminerde yer alan erişebilirlik uygulamalarını konusunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erişebilirlik ve Ulaşım Hizmetleri Sorumlusu Sait Kaya ele aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin engelliler için yaptığı çalışmalardan bahseden Kaya,  kaldırımdaki işgallerin önlenmesi açısından trafik levhalarında düzenleme yapıldığını da dile getirdi.

Seminer sonunda konuşmacılar katılımcıların sorularını cevapladı.

ECADEM-1 (1) ECADEM-1 (2) ECADEM-1 (3) ECADEM-1 (4) ECADEM-1 (6) ECADEM-1 (7)