Son Dakika Haberler
“width=“1080

Daha aç gözlü olduk, maddeleştik.

Daha aç gözlü olduk, maddeleştik.
Okunma : 3.898 views 2 Yorum

Bir Çin atasözü derki; Dünyada şunlar saklanamaz: Aşk, duman ve parasızlık. Birçok kişi mesleğini maddi çıkarları gözeterek seçiyor.

Sahip olduklarımız statü yaratıyor ve bunları para sayesinde elde edebiliyoruz. Bizi mutlu eden hobilere para sayesinde erişebiliyoruz.

Ölürken bile kefen parasına ihtiyacımız var.( gerçi şu an büyük şehirlerde belediyeler halletsede)
Sevdiğimize ben seninle kuru soğanı, kuru ekmeği paylaşmaya razıyım diyoruz mesela, ama onlar da parayla alınıyor veya parayla yetiştirebiliyoruz, Az veya çok muhtacız sana PARA.Düşünür ne diyor.

Zaman içinde para, metalar gibi insanların da değerlerini belirleyen, herkesin üzerinde bir güç gibi görünmeye başlar.Para artık bir güç belirtisidir.

Para aslında bir güçtür, hem ülkeler hem de bizimler için.Kapitalist sistem seninle doğdu para ve artık tüm insanlığı esir aldın.Ne yazık ki artık birçok kişi para ile alınır satılır hale geldi ve daha aç gözlü olduk, maddeleştik.
Ne ruhlar satın alındı parayla, ne düşünceler kısıtlandı para uğruna.Aslında bu parayı tepelere çıkaran gelişen teknoloji oldu.Sosyal medya sayesinde elde edilen verilerle kapitalizm yeniden inşa edildi.Hangimiz çevremizi saran reklamlardan etkilenmiyoruz ki?

Bu daha çok tüketim daha çok kibir yarattı ve bunlar da paranın tahtını sağlamlaştırdı.
Kim artık kendi elbisesini dikiyor veya bozulan bir eşyayı tamir ediyor?Kim artık birkaç eşyayla hayatını sürdürüp küçük şeylerle mutlu olabiliyor?

Evet minimalist akım(sadecilik akımı)şu sıralar popüler ama toplumun küçük bir yüzdesi bu akımı benimsemiş durumda.

Artık hergün daha yenisi daha popüleri çıkıyor,bir eşyanın eskimesi için gerekli zaman geçmiyor.Artık çarkların dönmesi için daha çok çalışma gerekli, paranın akması için daha fazlası alınmalı daha çok ve daha çok.
Ne için,kim için?

Evet kapitalist sistem için.Çünkü sisteme ayak uydurmazsan dışlanırsın ve yalnız kalırsın,ne yazık ki bu düşünce hakim şu an. Paranın öldürdüğü ruhlar, demirin öldürdüğü bedenden daha çoktur,diyorsa düşünür bende derimki öyleyse paradan çok insana değer verenlere en içten sevgi ve saygılarımı sunarak insanca yaşayacağımız günlerde buluşmak dileği ile.

Bilal Başpınar
13.01 2021

YORUMLAR (2)

  1. Nur ören diyorki:

    Ne güzel ifade edmişsiniz, daha doğrusu kaleme almışsınız Bilal bey. Elinize, yüreğinize sağlık..

  2. Ozkan BAŞ diyorki:

    Guzel tespitler bilal bey malesef sistem insanlari akilli eskitme yöntemiyle tüketmeye ve daha çok maddiyatci olmaya sevk etti çağımızın en büyük kronik rahatsızlığı bence