Son Dakika Haberler

BioNTech CEO’su Şahin: FORMÜLE ERİŞİM İLE SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ

BioNTech CEO’su Şahin: FORMÜLE ERİŞİM İLE SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ
Okunma : 5.215 views Yorum Yap

“Patentler, aşı üretiminde ve tedarikinde sınırlayıcı faktörler değil” diyen BioNTech CEO’su Uğur Şahin, aşı patentlerinin askıya alınmasının ‘bir çözüm olmadığını’ söyledi.

BioNTech şirketinin kurucu ortağı ve CEO’su Uğur Şahin, Covid-19 salgınıyla daha iyi mücadele edebilmek için aşıların patentlerini askıya alma çağrılarını yanıtladı. Korona virüsü aşılarında fikri mülkiyet haklarının kaldırılmasının ‘bir çözüm olmadığını’ söyleyen Şahin, “Patentler, aşı üretiminde ve tedarikinde sınırlayıcı faktörler değil” ifadelerini kullandı.

‘FORMÜLE ERİŞİM İLE SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ’

Der Spiegel’e konuşan Şahin, tedarik ve üretimdeki sorunların kaynağının aşı formülüne erişim ile çözülmeyeceğini aktardı. Şahin, fabrika sayısının artırılması ve dağıtım ağlarının verimliliğin yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

‘BİR KEZ YARDIM ETMEK YETERLİ DEĞİL’

Aşı dağıtımındaki eşitsizliğe dikkat çeken Şahin, “Yoksul ülkelere düzenli olarak yardım sağlanmalı. Gelişmiş ülkeler şunu anlamalı, bir kez yardım etmek yeterli değil” ifadelerini kullandı. Şahin, BioNTech şirketinin, bu ülkeler kar amacı gütmeyen fiyatlarda aşı sağladığını kaydetti.

BioNTech’in kurucu ortağı ve baş bilim danışmanı Özlem Türeci de, daha önce yaptığı açıklamada kendi aşılarının üretim kapasitesini patentlerin değil, karmaşık üretim sürecinin sınırlandırdığını söylemişti. Patentlerin askıya alınmasının üretimde kaos yaratabileceğini belirten Türeci, “Aşı üretiminde bir dizi önemli etken var. Örneğin bizim üretim sürecimiz 50 binden fazla adım içeriyor, ki aşımızın güvenliğini ve koruma oranını garanti altına almak için bunların hepsinin doğru uygulanması gerekiyor” demişti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)