Son Dakika Haberler

1 Mayıs Taksim Savunması

1 Mayıs Taksim Savunması
Okunma : Yorum Yap

İstanbul’da Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı. Taksim’e çıkan yollar kapatıldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’ye geldi.  Özel ve İmamoğlu açıklamalar yaptılar.

‘BİRİLERİ TAKSİM’İ KENDİ EGEMENLİĞİNDE GÖRÜYOR’

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Taksim tam olarak özgür olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Birileri Taksim’i kendi egemenliğinde görüyor” dedi.

Özel, “Kaba kuvvetle sağlanan iktidar gitgide sona yaklaşan iktidardır. Özgürlükleri gözettiğimizde demokratik bir ülke oluruz. Taksim’e doğru hareket ediyor olması bu halkın önemli bir kazanımdır. Umarım polisin müdahale etmediği yaralanmaların olmadığı bir gün olur. Taksim tam olarak özgür olana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. İçişleri Bakanımız güvenlik önlemlerini gerekçe sundu ne yazık ki. Siz polisle Taksim’i koruyorsanız sizin egemenliğiniz polis egemenliğine bağlıdır. Bu vakitten sonra da içişleri Bakanı ile bir şey konuşmaya gerek yok” açıklaması yaptı.

‘SARAÇHANE HAK ARAMA NOKTASINA DÖNÜŞTÜ’

Ekrem İmamoğlu da, “Son 5 yıldır Saraçhane hak arama noktasına dönüştü. Bu hak arama mücadelesini umuyorum ki şu anda bu sürece karar verenler iyi izlerler ve şehri kıskaç altına altına alan anlayıştan vazgeçerler. 5 yıldır Saraçhane’de halkın dediği oluyor. Bundan sonra da böyle olacak” açıklaması yaptı.

Saraçhane önünde işçilerin 1 Mayıs’ını kutlayan Özgür Özel basına açıklamalarda bulundu.

“Saraçhane demokrasiye ne geniş vurgunun yapıldığı yerdir. Bu insanlar devletine saygılı insanlardır. Ama devletin televizyonu, valisi hakimi milletin karşısına dikilirse millet kazanır. Milletle devlet karşı karşıya gelirse millet kazanır. Biz örgütümüz Saraçhane’ye çağırdık. Hedef Taksim meydanıdır. Taksim’i 2010’ların başında halka açıp billboardlarla övünç meselesi haline getirenler şimdi utanç meselesi haline getirdi. Şimdi çıkıp ‘Taksim miting alanı değildir’ diyorlar. 2012’de Taksim’i 1 Mayıs’a açıp bunu övünç meselesi yapanlar şimdi bu utancı yaşatıyorlar.

Geçen sene bir tartışma vardı. Taksim gösteri meydanı değildir diyorlardı. Emekçiler de çıkarız diyordu. Böyle bir çatışma varsa mahkemeye başvurulur. Bir mahkeme kararı var. Dün grupta okudum. 2023 Aralık ayında AYM, ‘Türk milleti adına’ başlığıyla yazarak, Taksim’de isteyen herkes bulunabilir diye karar verdi. Anayasa Mahkemesi herkes için bağlayıcıdır emekçiler içindir. Bundan sonra da kimseyi yürütmüyorsanız bu anayasa suçudur. Bugünkü inat, güç aldığı anayasayı inkar etmektir. Ekrem Başkanımız, tüm başkanlarımız inanılmaz emek verdi. Müzakere ediyoruz çağrı yapıyoruz ama yanlışlarından vazgeçmiyorlar.

‘BARİYERLERİ ORTADAN KALDIRACAK OLAN İŞÇİLERİN SENDİKALAŞMASIDIR’

Sembolik olarak 1977 sendikasız işçiyle buraya geldik. 12 Eylül darbesi, solu, sendikaları, siyaseti ezdi. Sendikalar anayasal hakkınızdır, sendikalarda örgütlenin. CHP iktidar olduğunda işçilerin sendikalaşması önünde hiçbir engel kalmayacak. Bariyerleri ortadan kaldıracak olan da işçilerin sendikalı olmasıdır. Bayramların bayram gibi kutlanacağı gündeler yakındır. Taksim bugün olmazsa yarın özgürleşir. Taksim emeğindir, emeğindir.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)