Son Dakika Haberler

1 TEMMUZ KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI

1 TEMMUZ KABOTAJ BAYRAMI KUTLANDI
Okunma : 150 views Yorum Yap

1 Temmuz Kabotaj Bayramı Sarıyer de kutlandı. Sarıyer Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme derneğinin organizasyonunda gerçekleşen Kabotaj bayramı etkinliğine Chp Millet Vekili Dursun Çiçek, Sarıyer Belediyesi Muharip Gaziler Deneği ve Türk Kadınlar Birliğide destek verdi.

Unulmaya yüz tutan ve gittikçe çoşkusunu yitiren Bayramlar derneklerin baskıcı yönetemleri ve Etkinlikleri ile kutlanmaya devam ediyor. 80-90 yıllarda Rumeli ve Anadolu yakası tahlisiye botlarının Moda – Kalamışkoyu güzergahına kadar motorlara yarışlar yapılır, Tahlisiye botları kendilerini ters çevirerek tekrar yarışmaya devam ederlerdi.

Bu yıl Kabotaj Bayramı boğazda Söndüren gemilerinin dört bir yanında su fişkırtması dılında yelkenlilerin gösterisi ile son buldu.

Sarıyer Add düzenlemiş olduğu etkinlikte ise Beşiktaş iskelesine deniz şehitleri anmak için denize güller attılar..

Atatürkçü Düşünce Derneği Sarıyer Şube Başkanı Fahrettin Serdaroğlu, törende yapmış olduğu konuşmada “1 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti için önemli bir tarihtir. Bütün liman ve kıyılarımız Osmanlı İmparatorluğu zamanında Düyun-u Umumiye’ye terk edildi milli hiçbir limanımız kalmamıştı. Lozan anlaşmasında İsmet İnönü Düyun-u Umumiye’nin mutlaka kaldırılması şartını koydurdu ve 1 Temmuz 1926’da Denizcilik Kabotaj Kanununu yasası çıkarıldı. Hopa’dan İskenderun’a kadar bütün kıyılarımız Türkiye Cumhuriyeti’nindir, Türk milletinindir bu bayram sanıldığından daha önemli bir bayramdır. Kabotaj Kanunu Türkiye Cumhuriyetinin önemli adımlarından biridir bu bayramı her yıl kutlamaya devam edeceğiz. dedi.

Törende konuşan Amiral Cem Gürdeniz, Lozan anlaşmasından başlayarak Kabotaj’ın neden önemli olduğu ayrıntıları ile anlattı. Denizler hakim olmayan ve Deniz Kuvvetleri güçlenmeyen ülkelerin ayakta durmasının zorluklarından bahsederken, Ergenekon, Balyoz, ve Poyraz köy davalarının asıl nedeninin Deniz Kuvvetlerinin yok etmek üzere kurulmuş kumpas olduğunu herkesin anladığını düşünüyorum dedi. Kabotaj Kanunu üç tarafı denizle çevrili mavi cennetimizin sigortasıdır Mustafa Kemal Atatürk’ün denizlerimiz üzerindeki vizyonu bizler için bir rehber olmalıdır. Sultan Abdülhamit döneminde ne yazık ki donanmamız Haliç’e kapatılmış bu da İngilizlerin 1915’te Çanakkale’ye ellerini kollarını sallayarak gelmelerine neden olmuştur. dedi.

Sarıyer Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çoşkun ise Denizciliğin Sarıyer de yaşaması için çalışmalar yapıldığı fakat üç tarafı Denizlerle çevrili ülkemizde bakanlık dahi olmadığını bunun sorunlarının yaşandığını belirtti, Sarıyer Belediyesi Çok kısa zamanda Boğaz’ın oluşumu ve tarihi ile ilgili Belediye Binamız yanında Müze yapıldığını belirterek, Sarıyer 50 km sahili olan bir ilçe ve Sarıyer de denşz görmemiş, denizde yüzmemiş insanların olduğunu bunun için en azından bu tekneyi kazandırarak halkımızın boğazla tanışmasını sağlıyoruz dedi.