Son Dakika Haberler

2. BREEAM SERTİFİKASI BOĞAZ MÜZESİ’NDEN

2. BREEAM SERTİFİKASI BOĞAZ MÜZESİ’NDEN
Okunma : 899 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Covid-19 pandemisi nedeniyle uzun süredir Yerel basınla bir araya gelemeyen Başkan Şükrü Genç, Başkanlık Hizmet Binası’nın BREEAM sertifikasını basınla paylaştı.

Sarıyer Belediye Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantıda; Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Coşkun, Nadir Günday, Ahmet Aygün ve Sevim Koç da Basın temsilcileri ile bir araya geldiler.

Toplantıda özellikle dikkat çeken. Tüm katılımcıların sağlık kontrolundan geçmesiydi. Sarıyer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Dr. Armağan Eren tarafından katılımcıların ateş ölçümleri yapıldı.

2. BREEAM SERTİFİKASI BOĞAZ  MÜZESİ’NDEN GELİYOR.

1 Nisan’da başkanlık binasında düzenlenen törenle tanıtılan BREEAM Sertifikası ile ilgili özel bilgiler veren Başkan Genç, belediye binası yapın sürecinden başlayarak bu günü değin yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Breeam sertifikası almanın zorlukları ve hak edişini, Boğaz Müzesinin başkanlık müzesinden daha yüksek derecede ödül alacağını ayrıntıları ile anlattı.
Şükrü Genç, “İnşaat ustasından kalfasına, birim müdüründen yerel basınına kadar tüm yurttaşlarımızın binanın yapımında katkısı var. Bunu hep birlikte başardık. İnanıyorum ki el ele verirsek Sarıyer’de çok daha iyi işlere imza atacağız” ifadelerini kullandı.

12.YIL GAZETECİLERİN TEK TAKİP ETTİĞİ BAŞKAN

Başkan Şükrü Genç, 12 yıl süresince kendisini siyaset ve normal yaşamda takip eden ve yerel basınla bir çok ortak nokta paylaşan yerel basın emekçileri ile göznuru emeği olan Başkanlık Hizmet Binası eserinin dünyada önemli bir başarı olan BREEAM sertifikası kazanmış bir binayı gerçekleştirmenin onurunu ve sevincini yerel basınla paylaştı.

 

SARIYER BELEDİYESİ HİZMET BİNASININ TÜM ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin Yeşil Bina özelliğinde olan en büyük binası kabul edilen Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası, enerjisinin yüzde 10’unu kendi karşılıyor, binadaki su güneş enerjisiyle ısıtılıyor. Yağmur suları 800 bin litrelik kapasiteye sahip depolarda toplanıp arıtılıyor. Kanalizasyona doğrudan gitmesi gereken su dışındaki lavabo suları, toplanıp arıtılarak rezervuarlara tekrardan veriliyor. Bina 800 araçlık oto park kapasitesi ve toplu taşımaya yakınlığı ile vatandaşın ulaşım sorununa da çare oldu.

İnsan sağlığı ve doğal çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlanan yeşil bina, kamu binalarından beklenen çıtayı da yükseltti. Sürdürülebilir arazi planlaması, su ve enerji, ekolojik malzeme kullanımı, hava kalitesi, atıkların kontrolü ve kirlilik gibi özellikleriyle Sarıyer Belediyesi’nin Ana Hizmet Binası, benzerlerine göre yüzde 30 daha fazla tasarruf sağlıyor.

Toplumun ve kamu hizmetlerinin kanayan yarası olarak bilinen ‘engelli’ vatandaşlara yönelik hizmet de yeni binada unutulmadı. Projesinin engelliler için hiçbir engeli bulunmayan bir bina olarak tescil edilerek sertifikalandırıldı.

AVANTAJ VE ÖZELLİKLERİ

– Sürdürülebilir enerji performansı

– Geri dönüşümlü malzeme

– Gün ışığı alan ofisler

– Daha verimli enerji ve su kullanımı

– Alt yapı hizmetlerinde minimum kaynak kullanımı

– Geliştirilmiş ve daha verimli çalışma ortamı

– Kullanım ve işletme maliyetlerinde tasarruf

– Personel ilişkilerinde ve hizmet kalitesinde artış

– Bina içi faktörlerinde minimum hastalık riski

– Tüm katlar için engelsiz erişim

– Akıllı, yeşil, Ana Hizmet Binası (Bina mesai saatleri bitimi ve hafta sonlarında adeta uyuyan bir bina haline geliyor, enerji tüketimi en aza iniyor.)

– Led aydınlatma, sensörlü  lavabo ve pisuarlar.

– Binadaki su güneş enerjisiyle ısıtılıyor.

– Kanalizasyona doğrudan gitmesi gereken su dışındaki lavabo suları, toplanıp arıtılarak rezervuarlara tekrardan veriliyor. Böylece su israfının önüne geçiliyor.

– Binanın ısıtma ve soğutma sistemi bir odadan kontrol ediliyor.

– İklim konforu gözetilen binada az sayıda açılabilir pencere bulunuyor.

– Elde edilen enerji, tüketimin üzerine çıktığında, bu fazla elektrik satılabilecek.