Son Dakika Haberler

2009’DA SÖYLEDİK AYNI ISRARI DEVAM ETTİRİYORUZ

2009’DA SÖYLEDİK AYNI ISRARI DEVAM ETTİRİYORUZ
Okunma : 109 views Yorum Yap

Sarıyer Belediyesi 2018 Tahmini Bütçesi 390 Milyon Tl olarak oy çokluğu ile meclisten geçti.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç bütçe oylaması sonrasında mecliste teşekkür konuşması yaptı ve Sarıyer halkına ve çocukları adına, vergisini veren tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum dedi.

Başkan Şükrü Genç, bütçe sonrası teşekkür konuşmasında Sarıyer’de yaşana sel felaketi ve mülkiyet konusuna dikkat çekti.

“Bugün tahmini bütçe görüşülmesi yapıyoruz, bazı şeyler değişebilir, yapılan eleştiriler söz konusu olduğunda faliyet raporunu yeniden anlatmam lazım. Bu doğru değil.”

CİDDİ YAĞMURLAR YAĞDI BU KADAR PROBLEM YAŞAMADIK

Özellikle son yaşanan sel felaketinde yaşananları keşke CHP ve AKP’li tüm meclisimiz, bürokrat arkadaşlar birlikte değerlendirseydik, bu problem nerden çıktı? Bundan önce çok ciddi yağmurlar yağdı bu kadar problem yaşamadık. Son yağmurda bunları neden yaşadık hep beraber baksaydık. Sorumluluk altında tutulması gereken birileri varsa bunları konuşsaydık.

“45 dakikada metrekareye 122 kğ yağmur yağdı. Alt yapı ve kanalizasyon böyle yağmurlara yakaladığında bedeli çok ağır oluyor. İSKİ’nin devam eden yol ve kanal inşaatları vardı, yapmış olduğu kanallar üst kaplama kapanamadığı için döşenen borular dahil olmak üzere hepsini söktü aldı, dolgu olarak kullanılan malzemenin tamamı selle beraber aktı ve logarları tıkadı, temel sebep bu, bunları yaşayan vatandaşın tepkisi çok doğal, yatağı yorganı ıslanmış evine girecek durumu olmayan vatandaşın o isyanı göstermesi çok normal. bizler bu isyanı bastırmak yerine dinleyip yaralarını sarmak zorundayız.”

Sarıyer Belediyesi olarak Kaymakam ve İSKİ’ye ulaşarak bu problemlerin bir daha yaşamayalım, yaşarsak da vatandaşa olan bedelini en aza nasıl indirebiliriz çabası içindeyiz. Her hangi can kaybına sebep olmamıştır. Bu olaylarda canlar kaybediliyor özellikle Karadeniz bölgesinde insanlar kaybediliyor, hayvanlar telef oluyor, büyük oranda zararlar kolay kolay tamir edilemeyecek duruma geliyor.

DÖNÜŞÜMLERİN HIZLANDIRILMASI GEREKTİĞİNE BİN KERE KATILIYORUM

Sayın Nurettin Çelik her zaman söylediği, biz “Sarıyer’de doğru yapılan herşeye olumlu oy veririz’i” burada bekliyoruz.

“Mülkiyet meselesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının son zamanlarda söylemiş olduğu afet riskinin çok fazla olmasından, deprem riskinin artmasından dolayı dönüşümlerin hızlandırılması gerektiğine bin kere katılıyorum. Bununla ilgili bir çaba içinde olmalıyız yurttaş olarak ama uygulamalarda yaşanan problemleri bir daha yaşamamak lazım bir daha aynı bedeli ödememek lazım.”

2009’DA SÖYLEDİK AYNI ISRARI DEVAM ETTİRİYORUZ

Biz yerinde dönüşümleri harfiyen kriterleri ile beraber olması gerektiğini 2009 da seçimler öncesi söyledik, aynı ısrarı devam ettiriyoruz, vatandaşın bu dönüşümden madur olmaması da bizim temel beklentimiz, bir çözüm üretmemiz lazım, vatandaşı bu işin içine sokacağız. Vatandaşa devletle protokol yaparak geri döneceğini garanti göstermemiz lazım. Eğer bu yapılamadığı taktirde karşılığında olan bir olumsuzluk bütün dünyasını karartır. Çünkü başka hiç bir dayanağı yok. Devletin yıllar önce çıkardığı tapu tahsis belgeleri ile ilgili yasayı kimler çıkardı ise hepsine binlerce teşekkür vefat edenede rahmet diliyorum. Bir dayanaktır, bir yasa vardır. Buda vatandaşın hakkı vardır bu hakkın vatandaş tarafından kullanılmasında Sarıyer Belediye Meclisi olarak tespit ettiğimiz bir yasadır. Bu yasa ile yola çıkılmıştır.

Bunlar yapılmadan karar mı değiştirdiniz demek doğru değil. Hepimiz sokağa indiğimizde vatandaşın sorunlarını cevaplayabilmek zorundayız. Onların yasadan doğan hakkının kazanılması için bir hak olduğunu bizimde onların hakkını korumak zorunda olduğumuzu bilmek zorundayız.

SARIYER’DE BİZ OLDUĞUMUZ SÜRECE VATANDAŞI MAĞDUR EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Ayazağa’da verilen tapular vatandaşları umutladırdı. Herkesin merak ettiği dönüşümler nasıl olacak sorununa değinen Başkan Şükrü Genç, Biz olduğumuz sürece vatandaşın mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Hiç bir şekilde imza atamayacağız dedi.

“Ayazağa da insanlar dönüşüm nasıl yapılacak soruyor, Vatandaşlara konuşulacak o dönüşümlerin yapılmasından dolayı belediye başkanı olarak benim üstüme ve yönetim olarak üstümüze düşeni yapacağız, o sorumluluğu yerine getirirken vatandaşı mağduriyeti söz konusu olursa hiç bir şekilde o imzayı atmıyacağımı başından beri söyledim ve onun ısrarında devam ediyoruz. Sarıyer’de biz olduğumuz sürece özellikle mevcut konularla ilgili mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz.”

“Herkesin beklentisi var Sarıyer’de benim için temel beklenti vatandaşın beklentisidir. Çok parası olan vardır, elinde çantası ile dönüşümlerden pay almak ister, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu hakkı vardır ama olaya sosyolojik olarak baktığında temel hak orada yaşayan insandır ve onun çocuklarıdır. “

Sarıyer’in farklı bir dünyası var. Huzur kentiyiz, burada yaşayan insanlar çok mutlu, bu mutluluğu devam ettirmek ve yarına yönelik geleceğimize yönelik, daha da mutlu olunması konusunda problemlerin tamamının çözüldüğü bir ortamı nasıl temin edebilirizin ve çalışmalarını yaparak birlikte adım atmanın çok fayda getireceğine özellikle toplumumuzun bölünmemesi anlamında çok fayda getireceğine inanıyorum. dedi.