Son Dakika Haberler

3. Doğa Filmleri Yarışması’nın birincisi “Termik İstemeyük”

3. Doğa Filmleri Yarışması’nın birincisi “Termik İstemeyük”
Okunma : 208 views Yorum Yap

Geyik_BayiriDağ Kültürü Derneği tarafından National Geographic Türkiye’nin desteği ve Mineral Event organizasyonuyla düzenlenen 3. Doğa Filmleri Yarışması’nda “Üniversiteliler” kategorisinde ise finale kalan üç film arasından yönetmenliğini Caner Özdemir’in yaptığı “Termik İstemeyük” kazandı.
 
Ödüller galada verildi
Yarışmanın “Ulusal” kategorisinde En İyi Belgesel Film ödülünü finale kalan tek film olan Öztürk K. Kayıkçı’nın yönettiği “Geyikbayırı” adlı film aldı. Birincilik kazanan filmlerin yönetmenleri Caner Özdemir ve Öztürk K. Kayıkçı ödüllerini 8. Dağ Filmleri Festivali açılış töreninde aldı.
 
Macera ve adrenalin tutkunlarının festivali olan Dağ Filmleri Festivali’nde yer almak için kıyasıya mücadele eden yönetmen ve filmlerin arasından, Öztürk K. Kayıkçı’nın yönettiği “Geyikbayırı” filmi finale kalmaya hak kazanan tek film oldu ve En İyi Belgesel Film ödülünü kazandı.
 
Kayalıkta hazine mi arıyorlar?
Filmde, Antalya’nın Geyikbayırı köyüne 1999 yılında gelen kaya tırmanışı yapan sporcuların köyü nasıl değiştirip dönüştürdüğünü anlatıyor. Köylüler ilk başta sporcuların kayalarda hazine aradığını düşünür. Sonraki yıllarda bu sporun katkısıyla canlanan ekonomileri, tırmanıcıları da kabullenmelerini sağlar. Geyikbayırı artık köye yerleşen şehirli tırmanıcıları ve gelişen turizmiyle farklı bir yer haline gelmiştir.
 
Sinop Gerze “Termik İstemeyük”
Sadece üniversite öğrencilerine açık olan “Üniversiteliler” kategorisinde ise Dereler Mor Akar (Hanife Örsoğlu), Lübbeyi Bekleyenler (Özer Kesemen) ve Termik İstemeyük (Caner Özdemir) adlı filmler finale kaldı. Bu filmler arasında ise birinciliği “Termik İstemeyük” isimli filmiyle Caner Özdemir kazandı. Caner Özdemir filminde Sinop Gerze’deki Yaykıl Köyü’ne kurulmak istenen termik santrale karşı Gerze halkının verdiği mücadelenin hikayesini anlatıyor.
 
Dereceye giren tüm filmler, İstanbul’da 8 yıldır düzenlenen ve bu yıl 28 Şubat – 3 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Dağ Filmleri Festivali kapsamında gösterilecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)