Son Dakika Haberler

“3.Dünya Savaşı, AKP’nin yüzünden çıkacak”

“3.Dünya Savaşı, AKP’nin yüzünden çıkacak”
Okunma : 113 views Yorum Yap

er_toprak_23Erdoğan Toprak, 3.dünya savaşı AKP yüzünden çıkacak dedi.
ABD ordusunun Suriye’yi Ortadoğu’dan yok etmeyi amaçladığı bu günlerde, Petrol ve Finans lobisi etkinliğini artırdı.
*              *              *
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, 3. Dünya Savaşı’nın AKP’nin yanlış politikaları yüzünden çıkacağını savundu. Toprak, “AKP, iktidarda kalmak uğruna bu ülkeyi bir büyük çöküşe sürüklemektedir” dedi.
AKP’nin, ABD’nin Karadeniz’de tatbikat yapmasına izin vererek Rusya’yı da karşımıza almamıza neden olduğunu belirten Toprak, bugün yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi:
“ARTIK DÖRT BİR YAN DÜŞMANLARLA ÇEVRİLİ”
“ABD ordusunun Suriye’yi hava bombardımanına tutmaya hazırlandığı, bugün açık bir biçimde konuşulmaktadır. Öte yandan petrol ve finans lobisi bölgede etkinliğini arttırdı ve eski Almanya Şansölyesi Schröder Adana’da çeşitli enerji girişimlerine başladı. Bütün bu gelişmeler aslında büyük bir savaşın, bölgesel bir çatışmanın taşlarının döşendiğini ortaya koymaktadır. Egemen güçlerin Türkiye’ye dayattığı ve AKP’nin gönüllü taşeronluğunu yaptığı politikalar Türkiye’yi yalnız;  komşusuz bırakmıştır. AKP politikaları nedeniyle bugün artık Türkiye’nin yalnız üç tarafı denizlerle değil; dört bir yanı düşmanlarla çevrilidir.”
“11 ÜLKE İLE TİCARETİMİZ BİTTİ”
ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry’nin artık günübirlik hale gelen Türkiye ziyaretlerinin; Türkiye’den çıkıp İsrail’e koşturmasının; ABD Başkanı Obama’nın Başbakan’a 16 Mayıs’a randevu vermesinin; Başbakan’dan sonra, Ürdün Kralı’nı, Katar Emiri’ni, Birleşik Arap Emirlikleri Şeyhi’ni Beyaz Saray’a davet etmesinin boşuna olmadığını vurgulayan Toprak, şöyle konuştu:
“Bugün artık İsrail özrünün amaç ve sonuçları ortaya çıkmaktadır. Yapılan gizli pazarlık ve anlaşmalarla, İsrail’le birlikte petrol ve doğal gazın çıkarılması, taşınması güvenceye alınıyor. Suriye bölünüp, yönetim değiştirilerek, boru hatları güvenli hale gelecek. Türkiye’nin Rusya ve İran ile olan petrol-doğalgaz anlaşmalarına alternatif olarak, enerji açısından İsrail ile anlaşması planlanıyor. Mersin üzerinden Türk TIR’larını taşıyan Ro-Ro’lara İsrail limanları açılıyor ve ticaret Suriye üzerinden, İsrail’e kaydırılıyor. Türkiye kârlı ticaret yollarını kaybetmiştir. Suriye politikası nedeniyle 11 ülke ile ticaretimizi sona ermiştir. AKP’nin yapay çözümleri buradaki zararı gidermez ve bölgenin çöken ekonomisini düze çıkaramaz.”
SURİYE’DEN KÜRTLER’E EYALET YÖNETİMİ
İsrail ve ABD’nin İran’a saldırma planlarında Türkiye’deki üslerin kullanacağını ileri süren Toprak, NATO tatbikatlarına İsrail’in katılmasını engelleyen şerhin kaldırılmasının nedeninin bu olduğunu savunarak, hükümete şu çağrıda bulundu:

“Suriye Parlamentosu, 2 Nisan’da Kuzey Suriye’de Kamışlı’yı Dar el Zor adıyla eyalet ilan etti. 
‘Çözüm süreci’yle birlikte Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’deki bu paralel gelişmeler, Başbakanın birden eyalet fikrini ortaya atması, Türkiye-İsrail-ABD üçgeninde bölgenin yeniden şekillendirileceğinin işareti. Bütün bunlar için Türkiye’ye, halka ödettirilecek fatura ne olacak? Hükümet önce bunu ve gizli pazarlıkları açıklamalıdır.”
“SEVR, BOP’LA REVİZE EDİLDİ”
Türkiye’nin desteği ve katkısı ile Libya’nın yok edildiğini, artık Libya diye bir devlet olmadığını vurgulayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak, şu çarpıcı iddialarda bulundu:
“Irak paramparça bir durumda. Suriye’de büyük bir iç savaş yaşanmakta. Ortadoğu yeniden dizayn ediliyor. Sevr Antlaşması bugün Büyük Orta Doğu Projesi olarak yeniden revize edilmiştir. Suriye ve İran’dan sonra parçalanacak olan ülke Türkiye’dir. AKP, iktidarda kalmak uğruna bu ülkeyi bir büyük çöküşe sürüklemektedir. Bugün çanlar Türkiye için çalmaktadır ve Türkiye AKP politikalarının bedelini artık kaldıramamaktadır. Üçüncü Dünya Savaşı AKP’nin izlediği yanlış politikaların katkısıyla çıkacaktır ve Türkiye AKP döneminde parçalanma noktasına sürüklenmektedir.”