Son Dakika Haberler

351 BERBER VE KUAFÖR DEZENFEKTE YAPILDI

351 BERBER VE KUAFÖR DEZENFEKTE YAPILDI
Okunma : 4.276 views Yorum Yap

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok işletme kapısına kilit vurmak zorunda kaldı. Bu işletmelerin başında da berber ve kuaförler geliyordu. Ancak vakaların azalması, normalleşmeye dönme sürecinde berber ve kuaförlerin 11 Mayıs’da açılacağı açıklandı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’de bulunan berber ve kuaför esnafına çağrı yaparak 8 Mayıs Cuma günü tam gün ilaçlama yapılacağını dükkanların ilaçlama ve dezenfekte için açık olmasını ilanla duyurdu.

Sarıyer’in tüm mahallelerinde dezenfekte ve ilaçlama ekipleri berberler ve kuaförler için seferber oldu. 38 mahallede, 38 ekip kuruldu ve 60 gün koronavirüs ile gece ve gündüz büyük mücadele örneği verilen ekipler, bu sefer 60 gündür kapalı olan esnaf için görevini yerine getirdi.

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Nadir Günday:11 Mayıs’da berberler ve kuaförler yasa gereği açılmasına izin verildi. En çok madur durumda olan esnaflarımızdan bir kısmı bu sektör. Çalışırken yakın temasın kaçınılmaz olduğu ve pandemi’nin yayılmasına sebep olacak berber ve kuaförlerde çok titiz çalışma yapmamız gerekiyordu. Esnafımıza çağrı yaptık. Dükkanlarının Cuma günü açık tutulmasına istedik. Ekiplerimiz, meclis üyelerimiz ve muhtarlarımızı bu çalışma proğramıda dahil ettik.”

351 BERBER VE KUAFÖR

Sarıyer ilçemizde Berberler Odası’na kayıtlı bulunan 351 berber ve kuaför var. Kayıtı olmayanlar da olabilir bunu dikkate almadık. Dezenfekte ve ilaçlama yaparken bir yandan dükkanını geç açan esnafımız oldu. Çağrı merkezini arayarak bize ulaştılar anında en yakın gibi görevlendirdik, işlemimizi yaptık.

HER HAFTA DEZENFEKTE EDİLECEK

Özellikle belirtmek isterimki berber esnafımız merak içinde olduğunu biliyoruz. Esnafımızda her gün mutlaka bir yoğunluk olacak. Sarıyer Belediyesi olarak her hafta ekiplerimizi görevlendireceğiz ve dezenfekte ve ilaçlama çalışmasını yapacağız.

Mahallelerimizde dükkanı olup başka ilçede ikamet eden esnafımız da var. Cumartesi günü dahi uygun olan dükkanlar da
ilaçlama yapıyoruz. Esnafımızın %99’unu dezenfekte ettik. Bazıları çağrıya uymadı veya açamadı. Onlarıda Pazartesi sabahı dükkanlarında dezenfekte yapılarak iş başı yapacaklar. Dükkanı dezenfekte yapılamayanlar 444 17 22 çağrı merkezimizi arayabilirler. Lakin biz açılmayan dükkanları tespit ettik. Kendilerini arayarak açmalarını istedik. Yapmış olduğumuz ilaçlamada tüm dükkanları resimleyerek kayıt altına aldık. Hijyen seti ve Şükrü Genç başkanımızın mektubunu verdik, dedi.