Son Dakika Haberler

92’İNCİ YILINDA LOZAN ANTLAŞMASI’NIN ÖNEMİ

92’İNCİ YILINDA LOZAN ANTLAŞMASI’NIN ÖNEMİ
Okunma : 105 views Yorum Yap

İkbSevr’i geçersiz kılmak için mücadele veren şu çılgın Türkler, günümüzde de bütün olumsuzluklara rağmen aynı mücadeleyi verecek iradeye sahiptir.

Lozan’ın önemi, öncelikle Lozan bir eşitlik belgesidir. Diğer devletlerle eşit bir müzakere süreci yürütülmesinde kararlılık gösterilmiş ve imzalanmıştır.

Bugün de yürürlüğünü korumaktadır.

Lozan bir siyasal bağımsızlık belgesidir. Türkiye’nin bağımsız bir devlet olarak tanınmasını sağlayan ve bunu uluslararası alanda tescil eden belgedir. Lozan Antlaşması’ndan üç ay sonra da Cumhuriyet ilan edilmiştir.

Lozan, bir ekonomik bağımsızlık belgesidir. Bilindiği gibi, Lozan’da kapitülasyonların kaldırılması kararı alınmıştır.

Lozan, aynı zamanda kadın hakları devrimine de ışık tutmuştur. Lozan, Türk kadınının ülkesinin aydınlık geleceği için de bir yol haritasıdır. Mevhibe – İsmet İnönü’nün torunu ve İnönü Vakfı Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın aşağıdaki açıklamalarına dikkatinizi çekmek istiyoruz :

“Lozan Konferansının arka sahnesinde, gece gündüz uğraşan başdelegenin yanında bulunan 26 yaşındaki bir genç kadından da söz etmek gerekir. Mevhibe Hanım. Atatürk’ün desteğiyle ilk defa Avrupa’ya giden, Lozan’a giderken ilk defa çarşafını çıkaran ve eşine refakat eden Mevhibe İnönü’den.. Çağdaş yaşam biçimini orada gözlemlemiş, dönüşünde diğer kadınlara da örnek olmuştur…”

Lozan, bir barış antlaşması olmasının yanında bir yol haritasıdır ve pusula “demokratik, laik hukuk devletini ve çağdaş uygarlığı” gösterir.

Sevr’den Lozan’a,

Lozan’dan BOP’a,

Bu İki Süreci İyi Okumamız Gerekli…

Demokratik laik cumhuriyetimizi, ülke bütünlüğünü ve ulusun birlik beraberliğini özenle korumamız, biz Atatürkçülerin en başta gelen görevimiz. Bu görevimizi de yerine getirmeye kararlıyız.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak Cumhuriyet ile elde ettiğimiz kazanımları korumaya kararlıyız. Sonuçta demokrasi mücadelemizde başarılı olacağımıza da inanıyoruz.

Nazan Moroğlu, İKKB Koordinatörü