Son Dakika Haberler

AHMETLER’DE "HES" NEDEN YAPILAMAZ?

AHMETLER’DE "HES" NEDEN YAPILAMAZ?
Okunma : 132 views Yorum Yap


11969AHMETLER’DE DİRENİŞİMİZİN 5. GÜNÜ VE BUGÜN YİNE JANDARMA SAYISI ÇOK  ÇOK FAZLA; 300’ YAKIN JANDARMA VAR.

Ahmetler Direniş Çadırlarında bugün itibariyle 5 gündür süren direnişimiz devam ediyor.

Hes şirketinin inşaata başlama girişimiyle birlikte, bölgede gece gündüz direnişimiz sürmektedir ve de hescileri topraklarımızdan el çektirinceye kadar da devam edecektir.

6 Ekimde başlayan mücadelemizin geçmişi  2011 yılına dayanmaktadır.

Bölge halkı olarak sürdürdüğümüz mücadelenin nedenleri ise şunlardır:

AHMETLER’DE hes NEDEN YAPILAMAZ? 

Bölge Akdeniz Bölgesinin tipik bütün özelliklerini taşımaktadır ve Akdeniz Bölgesinde YAŞAM SUYA BAĞLIDIR.

Bölgeye genel olarak yılda yaklaşık 6-8 ay yağmur almaz ve ancak derelerin taşıdığı suyla yaşam devam eder. Bu nedenle bu bölgede SUYA ASLA EL SÜRÜLEMEZ…

Yaşamın sürekliliği için elzem olan SU ASLA VE ASLA KÖYLÜDEN ALINAMAZ VE DE hesler üzerinden ALINIR-SATILIR  META HALİNE GETİRİLEMEZ!!!

AHMETLER DOĞANIN BÖLGEYE SUNDUĞU NİMETTİR.

Bölge tam anlamıyla bir doğa harikasıdır.

Bölgenin geneli Akdeniz’in tipik orman dokusu olan kızılçam ormanlarıyla kaplıdır. Akdeniz’in iklim kuşağından kaynaklı olan her bölgesinde olduğu gibi burada da yüzlerce değişik bitki örtüsü yaşar. Bu bölgede defneden kekiğe; çitlembikten sütleğene kadar her türlü ORMAN VE MAKİLİKLERDEN OLUŞAN bitki mevcuttur. Endemik bitki sayısı bilinmemekle birlikte böyle bir coğrafyada endemik olmazsa olmazıdır ve bölgenin MİLLİ PARK-SİT ALANI ilan edilmesi için bütün şartar mevcuttur ve KESİNLİKLE KORUMAYA ALINMALIDIR..

 

AHMETLER KANYONU BAŞLI BAŞINA SANAT ESERİ VE MİLLİ DEĞERDİR.

Bir ülkeyi GÖNENDİREN ASIL DEĞER DOĞAL DEĞERLERİDİR. Ahmetler’de suyun milyonlarca yılda oyduğu muhteşem bir kanyon vardır. Bu kanyonun kendisi bile hiçbir insanın ASLA EL SÜREMEYECEĞİ BİR MİLLİ DEĞERDİR.  Ahmetler Kanyonu bile tek başına hesin anlamsızlığını ortaya koymaktadır.

Kanyon, estetik peyzajdan, doğa sporlarına, içinde varolan balık ve sucul yaşamadan çevresinde var ettiği diğer canlı türlerin kadar her bir faktörle ayrı ayrı önemli ve değerlidir.

AHMETLER KANYONU ÇEVRESİNDE 6 BİN İNSAN YAŞAMAKTADIR

Ahmetler Kanyonu; su, bitki, canlı yaşamı ve toprak değeriyle bölgedeki Ahmetler, Fersin, Hacıobası, Gebece, Hacıisa ve Güçlüköy ve diğer köylerle birlikte, 6 bin insana yaşama olanakları sunmaktadır.

Bu olanağı geleneksel olarak sürdürdükleri tarım yöntemleriyle tahrip etmeden kullanan köylüler, ekmeğini bölgenin değerlerinden kazanmaktadır.

Buraya yapılacak hes bölge insanına vurulacak en büyük EKONOMİK, SOSYAL VE PSİKOLOJİK DARBE OLACAKTIR

AHMETLER’DE BU ŞİRKETİN 3 KEZ İNŞAATA BAŞLAMA GİRİŞİMİ

Ahmetler’de bu şirketin ısrarla hes yapma girişimi ne yazık ki; sürmektedir. Daha önce KÖYLÜYE SİLAH SIKILMIŞ VE 3 KÖYLÜ ATILAN TAŞLARLA YARALANMIŞTIR.

Bu kez de yine gece karanlığında SİLAHLAR SIKILMIŞ ve defalarca yaşanan ARBEDE ESNASINDA DA 2 KADIN BAYGINLIK GEÇİRMİŞTİR.

Asıl üzerinde durulması gereken konunun ise; bu şirketin neden bu kadar ISRARCI OLDUĞUDUR. BU ISRARIN ARKASINDAKİ ESRARENGİZ DURUM NEDİR? BU GÜCÜ KİM VEYA KİMLERDEN ALMAKTADIR?

Köylüye silah sıkma cesaretini kimlerden almaktadır?

600 yıldır huzur içinde yaşayan köylerde huzuru bozma cesaretini kimlerden almaktadır?

Milyonlarca yılda oluşmuş doğal değerleri pervasızca bozma cesaretini kimlerden almaktadır?

Bu soruların yanıtları ne yazık ki hala verilememiştir.

AHMETLERDE 2 KEZ ŞİRKET DEĞİŞTİ

 

Bu şirketten önce yine bir başka şirket aynı yerde hes yapma girişiminde bulunmuş ve her nedense, satış yaparak hes yapma işini bu şirkete devretmiştir. Doğal değerlerin satışı hangi mantıkla mümkündür ve doğal değerler neden şirketlere satılır? Bu soruların yanıtları da ne yazık ki hala bilinmemektedir. Çünkü bunu anlamak mümkün değildir ve de insanı ve vicdani değildir.

AHMETLERDE KANYONDA ÇADIRLI DİRENİŞ 5 GÜNDÜR SÜRMEKTEDİR.

Ahmetler’de daha önce de hes yapma girişiminde bulunan şirket, bu kez bölgeye jandarmanın sağladığı güvenlikle girmeye çalışmıştır.

Yine her türlü pervasızlığı ortaya koyan şirket; jandarmadan cesaret ve güç alarak, halka, gece yarısı yine silah sıkmıştır.

Bu durum karşısında köylü ne yazık ki; daimi olarak direniş yapmaktan başka bir seçenek bulamamış ve ÇADIRLARLA BÖLGEDE YAŞAMAYI SEÇEREK , ÇADIRLARLA DİRENİŞİN OBASINI KURMUŞTUR.

KANYONDA NE YAZIK Kİ; AĞAÇ KATLİAMI YAPILMIŞTIR.

Bölgeye jandarmayla korumasıyla giren şirket ne yazık ki bölgede ciddi bir ağaç katliamı yapmış görünmektedir. İş makinalarının gürültüsünden anladığımız kadarıyla da zeminde de ciddi bir tahribat yapmıştır.

Oysa bölgede kesilen her ağaç köylü demektir.

Bölgede kazılan her toprak köylü demektir.

Bölgeye vurulan her kazma köylüye vuruluyor demektir.

Bölgede ölecek her canlı geleceğimizin yavaş yavaş öldüğü göstermektedir.

 

AHMETLER’DE HUKUKİ DİRENİŞİ

Ahmetler’de daha en başından bu yana hukuki girişimler de sürmektedir.

Ancak bunca mücadeleye rağmen ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR kararıyla, daha doğrusu bir TRAJEDİYLE KARŞILAŞMIŞTIR.

Yukarıda anlattığımız doğal, kültürel ve beşeri zenginlik eğer hukukta bir taşımıyorsa ve bu değerleri korumak adına, toplum adına görev yapan ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞININ İŞLEVİNİ SORGULAMAK VE YENİ BAŞTAN HUKUKU DE ELE ALMAK GEREKLİDİR.

ÇADIR DİRENİŞİNE ZİYARETLER SÜRÜYOR.

5 Gündür sürdürdüğümüz çadır direnişimize destekler ziyaretler olarak da devam ediyor. Bugün Manavgat ve çevre köylerden ziyaretlerle destekler devam etmektedir.  Destek veren tüm köylüler ve doğaseverlere teşekkürler ediyor ve  BİZLER; İÇİNDE YAŞAĞIMIZ BÖLGEMİZİ SONUNA KADAR KORUYACAĞIMIZI BİR KEZ DAHA DEKLERE EDİYOR VE HİÇ BİR BASKININ BUNU ENGELLEMEYECEĞİNİN BİLİNMESİNİ İSTİYORUZ!!!

 

AHMETLER KÖYLÜLERİ

 A PLOTFORMU  (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu)