Son Dakika Haberler

Aileden Profesöre Kınama cezası..

Aileden Profesöre Kınama cezası..
Okunma : 213 views Yorum Yap

Aydemir_Okay_ProfBir aile Prof.Dr. Aydemir Okay’ kınama cezası, Toplumda örnek gösterilecek bir davranış serigleyen aile, Kızlarına “afis astı diye kınama cezası veren dekanı muhteşem bir dilekçe ile kınama cezası verdi.
İstanbul’da bir aile iletişim fakültesi öğrencisi kızlarına “afiş astı” diye kınama cezası veren dekanı müthiş yaratıcı bir yöntemle cezalandırdı. Aile dekanı kınama kararı aldı ve bunu kamuoyuna açıkladı. Muhteşem bir gerekçe yazan aile, görevi gazeteci yetiştirmek olan dekana demokrasi ve hukuk dersi verdi. O dekanın artık bırakın dekanlıktan istifa etmeyi, profesörlüğü bile bırakması gerekiyor.
Sözcü’nün haberine göre; İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Bircan Birol’a “yüksek öğretim kurum içinde izinsiz afiş ve pankart asmak” iddiasıyla disiplin soruşturması açıldı. Soruşturma sonucunda Birol’a Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliğinin 5/c maddesi uyarınca “kınama” cezası verildi. Üniversite yönetiminin kararı Bircan Birol’un ailesine tebliğ edildi. Aile Meclisi ise bu kınamaya karşı toplandı ve dekanlığa “topluma açık” bir tebligat gönderdi.
Bircan Birol’un ailesi de tebligata tebligatla yanıt verdi. Aile, tebligatı gönderen Prof. Dr. Aydemir Okay’a, “yükseköğretim kurumu içinde düşünceyi ifade etme ve yayma özgürlüğünü engelleyici davranış ve görevi kötüye kullanma” suçundan “kınama” cezası”  verdi.
Birol ailesi, dekana tebligatla bildirdiği yanıtta, şunları söyledi:
“Tebligatın elimize ulaşmasından sonra aile kurumumuzun ilgilileriyle bir değerlendirme toplantısında bulunduk. Öncelikle tarafınızdan savunma talebinde bulunulmasına ancak bunun gerçekleştirilme olanağının olmaması ve benzer davranışları birden çok kez yapmanız nedeniyle, gıyabınızda değerlendirme yapmanın uygun olacağı sonucuna vardık. Yaptığımız değerlendirmelerin sonucunda aşağıda ayrıntılı gerekçeleri yazılarak üniversite hocalığı mertebesindeki şahsınızın aile disiplin yönetmeliğimizin 1/c maddesi uyarınca‘kınama’ cezası ile tecyizenize karar vermiş bulunuyoruz.” 
Aile ardından kendilerine yollanan evrakı ve İÜ İletişim Fakültesi Dekanlığı’na gönderdikleri tebligatı kamuoyu ile paylaştı.
İşte ailenin, Prof. Okay’ın bırakın dekanlık görevinden istifa etmesi, eğer dekanlıktan istifa etmiyorsa Yüksek Öğretim Kurulu tarafından hakkında soruşturma açılarak görevinden alınması, o kararda başka kimlerin imzası varsa onların da cezalandırılması gerektiğini gösteren o muhteşem kararı:
Istanbul_Iletisim_aile_cezasi