Son Dakika Haberler

AJAN – Suay Karaman

AJAN  – Suay Karaman
Okunma : 223 views Yorum Yap

AjanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, 20 Ağustos 2013 tarihinde AKP Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail olduğunu ve ellerinde belge bulunduğunu” söyledi. Bu haber, Anadolu Ajansı başta olmak üzere tüm basın yayın organları tarafından haber olarak kullanıldı. Ancak dış ülkelerden habere gelen tepkiler üzerine Anadolu Ajansı ilgili haberini, gece yarısından hemen sonra iptal etti.
Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Ahmed el Mussalamani el Masri yaptığı açıklamada Başbakan Erdoğan’ı kastederek; “Mısır’ın Batılı bir ajandan vatanseverlik dersi almaya ihtiyacı yok” diyerek, yabancı ajanların Mısır’ı bölemeyeceğini söyledi.
ABD de Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Erdoğan’ın sözleri saldırgan, delilsiz ve yanlış” değerlendirmesinde bulunarak, bu tür ifadelerin bölgedeki tüm ülkeleri işbirliği gereksiniminden uzaklaştıracağını belirtti. ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı Marie Harf, Başbakan Erdoğan’ın iddiaları için; “Biz bu sözleri şiddetli biçimde kınıyoruz. Mısır’daki olayların arkasında İsrail’in olduğunu öne sürmek, nahoş, ispatlanmamış ve yanlış bir tutumdur” sözleriyle karşılık verdi.
Başbakan Erdoğan’ın, Mısır’daki darbenin arkasında İsrail’in olduğu yönündeki iddiaları için İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor; “Bu; üzerine yorum yapmaya değmeyecek o açıklamalardan biri daha..” dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bir danışmanı Reuters Alansı’na yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın sözlerini “saçmalık” olarak yorumladı. İsrail’in eski Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise, Başbakan Erdoğan’ı, Nazilerin propaganda şefi Josef Goebbels’e benzeterek, “Erdoğan’ın nefret dolu ve kışkırtıcı sözlerini duyan, bu sözlerin Goebbels’in halefinden geldiğini düşünür” diye konuştu.
2004 yılında cesaret ödülünü Başbakan Erdoğan’a veren ABD Yahudi lobisinin başı, İftira ve İnkârla Mücadele Birliği Başkanı Abraham Foksman, demagojik ve tehlikeli olan sözlerini geri alması için Erdoğan’a çağrı yaptı.
Gelen bu tepkiler için Başbakan Erdoğan; “Ben İsrail diyorum, ses Beyaz Saray’dan geliyor” diyerek, şaşırmış bir ifade kullanmaktadır. Başbakan, emperyalistlerin sevip, kullandığı biridir, büyük hizmetlerde bulunmuştur ve bulunmaya da devam etmektedir.
Başbakan Erdoğan, emperyalist ABD’nin işgal projesi olan Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) eşbaşkanı olmakla övünmektedir. Patriot Füzeleri’nin İsrail’i korumak ve İran’ı bize düşman etmek için ülkemize konuşlandırılmasını sağlamıştı. Irak’ta iki milyona yakın masum insan katledilirken, ABD askerlerinin sağ olarak ülkelerine dönmeleri için dua etmişti. İslam ülkelerinde emperyalistler tarafından Saddam ve Kaddafi öldürülürken destek olmuş, üzülmemişti. Türk Ordusu’nun tasfiyesi, yurtsever aydınların zindanlara atılması ve ülkemizin parçalanması için emperyalistlere maşalık yapıp, bölünme anayasasını çıkartmaya çalışmaktadır.
Başbakanın, ABD’nin sözlerine şaşırmasının bir anlamı yoktur. Emperyalizme hizmet etmenin, ajanlık yapmanın da bir bedeli vardır. Hizmet ettiğin sürece iyisindir. Hizmette kusur edersen, önce beysbol sopasını gösterirler, sonra hiç acımadan deliğe süpürürler…
İlk kez Türkiye Cumhuriyeti’nin bir başbakanına “ajan” suçlaması yapılmıştır. Ülkemizi, emperyalistlerin isteği doğrultusunda önce tüm komşularımızla, ardından diğer devletlerle sorunlu duruma getirip, onurumuzu ayaklar altına alacaksınız ve buna “komşularla sıfır sorun politikası” adını vereceksiniz. Sıfır sorun politikası ile başbakana ajan suçlaması aşamasına gelinmiştir. Dünyada emperyalizme karşı ilk kez zafer kazanan ülkemizin düşürüldüğü durumun tek sorumlusu, siyasi iktidardır.
Ülkemizin ulusal varlıklarını yok değerine faiz lobisine özelleştirme diye vereceksiniz, sonra da çıkıp faiz lobisini suçlayacaksınız. Ekonomik kriz kapıya dayanmış, döviz yükselmiş, işsizlik, açlık, yoksulluk artmış ama bunları gizlemek için ABD’ye, İsrail’e kafa tutar gözükeceksiniz. Sayın başbakan ne yaptığınızı biliyor musunuz, yoksa ne yaparsam yapayım, bu topluma yuttururum diye mi düşünüyorsunuz? Toplum yutmadığını Taksim Gezi Parkı olaylarıyla gösterdi ve göstermeye de devam edecek. Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz…
İlk Kurşun Gazetesi, 26 Ağustos 2013.