Son Dakika Haberler

AKP Gurubu coştu! Bakanı da by-pass ettiler

AKP Gurubu coştu! Bakanı da by-pass ettiler
Okunma : 139 views Yorum Yap

Bir an önce gerçekleştirmek istedikleri düzenlemeleri kanun tasarısı yerine gurup önerisi olarak Meclis’e taşıyan AKP iktidarı son teklifinde şaşkınlık yaratan bir uygulamaya imza attı. AKP Gurubu’nun, 12 yıllık “kesintili” zorunlu eğitim getiren yasa teklifinde Bankalar Yasası’nı değiştirmeyi öngördüğü ortaya çıktı. Düzenlemeyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) başkanlarının yeniden atanabilmelerini olanak sağlanırken, düzenlemeden bu iki kurum ile ilgili bakan olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın haberinin olmadığı belirlendi.
Vatan’dan Gülümhan Gülten’in haberine göre; Nurettin Canikli, Mustafa Elitaş, Ayşe Nur Bahçekapılı, Ahmet Aydın ve Mahir Ünsal’dan oluşan AKP’nin 5 grup başkanvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan ve 8 yıllık kesintisiz eğitimi kaldıran teklifin sonuna Bankalar Yasası’nda değişiklik yapan bir madde de konuldu. Madde, görev süreleri biten BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ün yeniden başkanlığa atanabilmesi için Bankalar Yasası’nın ilgili maddesini değiştirilmesini öngörüyor.

BABACAN ŞOK OLDU

Teklifte yapılan düzenleme ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın görev alanına giriyor. BDDK ve TMSF de Başbakan Yardımcılığı ile ilgili kuruluşlar. Dolayısıyla bu kuruluşlardan sorumlu kişi Ali Babacan. Ancak Babacan’ın bağlı bürokratların yeniden başkan olarak atanıp atanamayacağına ilişkin düzenlemenin Babacan’dan habersiz Meclis’e gönderildiği ortaya çıktı. Babacan, kendi yetkisindeki kurumlarla ilgili kritik düzenlemeyi dün sabah yaptığı basın toplantısında bir soru üzerine öğrendi.
Babacan, dün sabah saatlerinde BM Küresel Sürdürülebilirlik Konulu raporuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda  Babacan’a, “Dün Meclis’e gönderilen ve zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasını öngören AK Parti kanun teklifinde BDDK ve TMSF başkanlarının yeniden atanabilmelerine olanak sağlayacak bir düzenleme yer alıyor. Bu düzenlemeye neden ihtiyaç duyuldu. Neyi amaçladınız?” diye soruldu. Babacan soruyu dinledi ve ardından sorunun tekrarlamasını istedi. Değişikliği tekrar dinledikten sonra kısa süreli bir sessizlik yaşayan Babacan, “Ben bu değişiklikten haberdar değilim. Benim bilgim dahilinde değil. O yüzden bilmiyorum. Zaten aslında hükümetten giden bir yasa da değil. Ama sorarız arkadaşlara, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyulmuş diye” dedi.
Babacan’ın yetkisindeki BDDK ve TMSF’yle ilgili söz konusu değişikliğin Babacan’dan habersiz yapılmış olması, salonda da büyük bir şaşkınlık yarattı.

CANİKLİ: HABERİ OLMAYABİLİR

Gelişmenin ardından gözler teklifi diğer 4 imzayla birlikte Meclis’e getiren AKP’li Nurettin Canikli’ye çevrildi. Canikli ise, konuyla ilgili soruyu şöyle yanıtladı:
“Bu o kadar öyle önemli bir düzenleme değil zaten. Diğer üst kuruluşlarda başkanların yeniden atanmasına imkan sağlanırken bu 3 tane üst kuruluşta imkan yoktu. Biz bunu kendi aramızda da, ilgilileriyle de konuşuyorduk zaten. Bu farklılığın giderilmesi gerekiyordu. Bizim yaptığımız da bu 3 üst kuruluşun da atama şeklini diğerleriyle uyumlu hale getiriyoruz. Yaptığımız farklı birşey yoktur. Yeniden atanabilmelerine olanak sağlıyoruz. Bu ihtiyari bir olanaktır. İlla yeniden atanacakları söylenemez. Atama merci kimse, isterse atayabilme olanağı veriyor bu düzenleme.”
Canikli, “Ancak BDDK ve TMSF’den Sorumlu Başbakan Yardımcısı, haberi olmadığını söylüyor” sorusuna karşılık ise, “Biz bunu, esasa ilişkin bir düzenleme olarak görmedik. O yüzden gelmişken bu teklife koyalım, dedik. Teklif olduğu için Bakanın haberi olmayabilir” dedi.

YENİDEN ATANABİLECEKLER

Mevcut yasaya göre, TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ün görev süresi 29 Şubat’ta dolacağı için başkanlık makamında 1 hafta süresi kaldı. BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ise, 7 Nisan’da başkanlık koltuğunu bırakmak zorunda. Ancak teklif bu sürede yasalaşırsa, her iki ismin de yeniden atanması mümkün olabilecek. Teklifin yasalaşması halinde Gül’ün yeniden TMSF başkanlığına atanacağına kesin gözüyle bakılıyor.

KULİSLER TMSF BAŞKANI ŞAKİR ERCAN GÜL’Ü GÖSTERİYOR

Gelişmeler ekonomi kulislerini de hareketlendirirken iddialar görev süresi Şubat ayı sonunda bitecek olan TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül’ü işaret ediyor. Kulislere yansıyan iddialara göre, TMSF Başkanı Gül, 26 Kasım’da gerçekleşen ilk ameliyatının ardından, Başbakan Erdoğan’ı İstanbul’da ziyaret etti. Başbakan Erdoğan gibi Rizeli bir aileden gelen TMSF Başkanı Gül’ün bu ziyaretinde, kendisine Rizeli bir tanınmış bürokrat daha eşlik etti. Bu ziyarette Şubat ayında dolacak olan görev süresi ve yeniden atanabilme kısıtları da gündeme geldi.
Ziyaretin ardından bir süre sonra Başbakan’ın talimatıyla AK Parti kurmayları tarafından, Bankalar Yasası’nın ilgili maddesinin değiştirilmesine dönük bir çalışma yapıldı. Aynı çalışma kapsamında başkanlarının yeniden atanması yasaklanan 3 üst kurum için de geçerli olacak bir değişiklik hazırlandı. Değişiklik hükmü, AK Parti’nin Meclis’e gönderdiği ilk yasa teklifine eklendi. Böylece zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasa teklifinin 22’nci maddesine eklenerek Meclis’e sevkedilmiş oldu. Ancak bu süreçlerde, BDDK ve TMSF’den sorumlu Ali Babacan’a bilgi verilmedi.

BDDK BAŞKANI TEVFİK BİLGİN VEDA ZİYARETLERİNE BAŞLAMIŞTI

SÖZ konusu gelişmenin Ali Babacan kadar büyük şaşkınlık yaşattığı bir diğer isim de BDDK Başkanı Tevfik Bilgin oldu. Yeniden atanabilmesine olanak sağlayan düzenleme yapılacağından haberdar olmayan Bilgin, bir süredir eşyalarını toplamaya başlamıştı. Veda ziyaretlerine de başlamış olduğu öğrenilen Bilgin’in önümüzdeki bir iki gün için de veda ziyareti randevuları olduğu öğrenildi.

 

Gazetecileronline