Son Dakika Haberler

AKP HÜKÜMETİ 2023 HEDEFLERİNİN İFLASINI AÇIKÇA İTİRAF ETMELİ!

AKP HÜKÜMETİ 2023 HEDEFLERİNİN İFLASINI AÇIKÇA İTİRAF ETMELİ!
Okunma : 27 views Yorum Yap

AKP ÇALAKALEM EKONOMİK HEDEFLERLE ÜRETİCİYİ, SANAYİCİYİ VE YATIRIMCIYI OYALAYACAĞINI SANIYOR”

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK tarafından açıklanan yeni Orta Vadeli Programı (2018-2020) değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, revize edilen ve yeni açıklanan hedeflerin inandırıcı ve tutarlı olmadığını belirterek “Ne büyüme oranı hedefi, ne enflasyon hedefi, ne ihracat hedefi, ne de kur tahminleri gerçekçi değil ve üzerinde ciddiyetle çalışılmış tutarlı bir ekonomik program izlenimi vermiyor. Tam tersine masa başında çalakalem hazırlanmış, ne üreticide, ne sanayicide, ne de yatırımcıda karşılık bulmayan bir “sözde” ekonomik program.” dedi.

AKP ÇALAKALEM EKONOMİK PROGRAM HAZIRLIYOR!

Didem ENGİN “Amerikan Merkez Bankası Fed’in bilanço küçültmeye ve faiz artışına devam edeceği düşünüldüğünde Türkiye gibi gelişmiş ülkeler için yabancı sermaye çekmek zorlaşacak. AKP Hükümeti böyle bir küresel ekonomik ortamda, yatırımcılara güven verici bir ekonomik program uygulaması gerekirken, tam tersine tutarsız ve inandırıcılığı olmayan bir sözde program hazırlanmış. Bir taraftan 4 yıl boyunca %5.5 büyüme hedefleniyor, diğer taraftan vergiler artırılıyor. Büyüme ve enflasyon hedefleri çelişkili. OVP hedefleri kur tahminlerinin de gerçekçi olmadığını ortaya koyuyor. Açıklanan rakamlar AKP’nin çalakalem ekonomik program hazırladığının göstergesidir.” dedi.

AKP HÜKÜMETİ 2023 HEDEFLERİNİN İFLASINI AÇIKÇA İTİRAF ETMELİ!

OVP’de yer alan ihracat hedeflerini de değerlendiren Didem ENGİN, “AKP bir taraftan ‘2023 Hedefleri’ kapsamında 500 milyar dolarlık ihracat hedefliyor, diğer taraftan da OVP’de 2018 yılı için ihracat hedefini 170 milyar dolardan 169 milyar dolara düşürüyor. 2015 ve 2016’da 143 ve 142 milyar dolar olan ihracatımızın 2018’de nasıl 169 milyar dolara, 2023’te ise nasıl 500 milyar dolara ulaşacağı konusunu ise tam bir muamma. AKP somut bir plan hazırlamadığına göre bir mucize bekliyor olmalı. Dış politikada hata üstüne hata yapılıyor ve dış politikadaki hataların dış ekonomik ilişkilerimize olumsuz yansımasını sadece ihracatçılarımız değil tüm vatandaşlarımız çekiyor.” dedi.

AKP YERLİ VE YABANCI YATIRIMCIYI İKNA EDEMİYOR!

Ülkemizde istihdam yaratıcı yatırım yapılmıyor olmasına da değinen Didem ENGİN, “Artık iş dünyası ve yatırımcılar için AKP’nin içi boşaltılmış, gerçekçilikten uzak, istatistiksel olarak oynanmış verilerinin ve programlarının hiçbir inandırıcılığı kalmamış durumda. Hukukun üstünlüğünün yok sayıldığı, adaletin yara aldığı, yargının bağımsızlığını yitirdiği, OHAL’in ısrarla devam ettirildiği bir ortamda istihdam yaratacak yatırımcıları ikna edemezsiniz. Son açıklanan net doğrudan uluslararası yatırım girişi verilerine göre ülkemize bu yılın Ocak-Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla % 9.7 daha az uluslararası yatırım girişi oldu. Bu veri dahi AKP’nin vaatlerinin ve programlarının inandırıcılığını yitirdiğinin açık bir göstergesidir” dedi.

OVP’YE GÖRE BU YIL İŞSİZLİK DAHA DA ARTACAK!

Açıklanan programa göre işsizlik oranının bu yıl için %10.8 olarak öngörüldüğünü belirten Didem ENGİN, ” Bir önceki OVP’de 2017 yılı için %10.2 işsizlik öngörülüyordu. Şimdi %10.8 işsizlik olacak deniyor. TÜİK tarafından son açıklanan istihdam verilerinde dahi işsizlik oranı %10.2 seviyelerinde iken OVP’de bu yıl için öngörülen işsizlik oranının mevcut işsizlikten ve bir önceki OVP’den daha yüksek olması AKP’nin başarısız ekonomi yönetiminin açık bir itirafıdır” dedi. AKP Hükümetleri’nin yıllardır inşaata, betona ve ranta dayalı bir ekonomik modeli topluma dayattığını söyleyen Didem ENGİN, “AKP istihdamı uzun vadeli, sürdürülebilir ve kalıcı olarak artırmayı hedefleyen plan ve projeler ortaya koyamadığı müddetçe işsizlik en önemli sorunlarımızdan biri olmaya devam edecek. Özellikle genç işsizliğinde bir an evvel gerçekçi çözümler ortaya konmazsa OVP öngörüsü olan %10.8’in dahi çok üzerinde bir işsizlik oranı ile karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu.

VERGİ ARTIŞLARI AKP’NİN FÜTURSUZ HARCAMALARININ BİR SONUCU

Dün kamuoyu ile paylaşılan vergi artışlarına da değinen Didem ENGİN, “AKP Hükümeti motorlu taşıtlar vergisini %40 artırmayı, bankalar için kurumlar vergisini %20’den %22’ye çıkartmayı istiyor. AKP’den yatırımı, sanayiyi, üretimi, istihdamı artıracak önlem ve tedbirler beklenirken, AKP dış politikada aldığı yanlış kararların maliyetini, referandumda Evet çıkması için yaptığı tüm fütursuzca harcamaların mali yükünü ve örtülü ödenek harcamalarını vergi artışı ile vatandaşa yüklemenin peşinde” dedi.

DÜNYA VERGİ İNDİRİYOR, AKP VATANDAŞLARIMIZIN VERGİ YÜKÜNÜ ARTIRIYOR

Amerika gibi gelişmiş ülkelerin vergi indirimi yoluyla ekonomiyi canlandırmayı ve istihdam yaratıcı yatırımları artırmayı hedeflediğini hatırlatan Didem ENGİN, “Amerika gibi gelişmiş ülkeler vergi indirimi üzerine konuşurken, AKP böyle bir küresel ortamda vergileri artırarak ekonomik büyüme sağlayabileceğini sanıyor. AKP yönetiminde Türkiye, ne yazık ki diğer gelişmekte olan ülkelerden de negatif olarak ayrışıyor. Olan vatandaşlarımıza oluyor ve AKP hatalarını vatandaşlarımıza vergi yükleyerek kapatmaya çalışıyor ” diye konuştu.