Son Dakika Haberler

AKP MV. İdris Bal. Erdoğan'ı Uyardı. Bedel Öderiz.

AKP MV. İdris Bal. Erdoğan'ı Uyardı. Bedel Öderiz.
Okunma : 114 views Yorum Yap

idrisbal_stAKP Millet Vekili İdris Bal Başbakan Erdoğan’ı uyardı. Bedel öderiz diyerek eleştirilerini yaptı. daha önce Taksim olayları içinde değerlendirme yapan İdris Bal, Mursi’nin iadesini beklemek gerçekçi değil açıklamasını yaptı.
“Mısır’ı anlayamaz ve ağır eleştirilerimize devam edersek bedellerini ödemek zorunda kalabiliriz.” Bu uyarı daha önce hazırladığı ‘Gezi Raporu’yla iktidar cephesinde tartışma yaratan AKP Kütahya Milletvekili İdris Bal’dan geldi.
Bal, yöneticiliğini de yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi’ndeki (ASAM) bu kez hazırladığı Mısır raporuyla, hükümete uyarı mesajları verdi.
MISIR NEDEN BU HALDE?
Raporda; Mısır’da etnik milliyetçilik, mezhepçilik, gelir dağılımındaki uçurumlar, eğitim seviyesi, örgütlenme sorunarı gibi konuların demokratikleşme önündeki engellendi ifadelerine yer verildi. Bal raporunda; Ordunun ekonomideki yerine, batının orduya verdiği desteğe ve meydanların ikiye bölündüğüne dikkat çekerek ‘ordunun geri adım atmasını beklemek gerçekçi değil’ dedi.
MURSİ’YE DESTEK GERÇEKÇİ DEĞİL
AKP’li Bal, Batı’yı suçladı ancak Mursi’nin de hatalarının olduğunu savundu. Bal’a göreMursi’nin iadesini beklemek sözkonusu koşullarda gerçekçi değil. Raporda şu ifadelere yer verildi;
“Mursi’nin iadesini beklemek gerçekçi değildir. Mısır’da şu andaki en önemli risk tarafların şiddet kullanması ve Mısır’ın evirilerek 1990′larda Cezayir’deki FİS örneği gibi iç savaşa sürüklenmesi ya da Suriye gibi kutuplaşması, iç savaşın düşmesidir. Bu bağlamda hem İhvan’ın, hem tüm diğer kesimlerin provokasyonlara gelmemesi, silaha sarılmaması, ihvan üzerinde etkisi olanların bu yönde telkinlerde bulunması büyük önem arzetmektedir.”
‘ZATEN DOSTUMUZ YOK’ UYARISI
Bal’ın raporundaki en dikkat çeken kısmında ise Türkiye’ye yani kendi hükümetine uyarılar vardı.
Bal, raporun bu kısmında “Türkiye ise doğal olarak seçilmiş bir cumhurbaşkanı arkasında durmakta, darbecileri eleştirmektedir. Fakat Mısır’ı anlayamaz, iç ve dış dinamikleri, dengeleri iyi okuyamaz, ağır eleştirilerimize devam edersek, Mısır’ı kaybedebilir ve bunun ekonomik, politik ve güvenlikle ilgili bedellerini ödemek zorunda kalabiliriz. Zaten İran, Irak, Suriye, israil, Ermenistan, Yunanistan ile ilişkilerimiz malum iken, bu sorunlu olduğumuz ülkeler grubuna Mısır’ı da eklememek gerekiyor. Dikkatli olmalıyız.” ifadelerine yer verdi.