Son Dakika Haberler

AKP yanlış dediği önergeyi yasa olarak sundu

AKP yanlış dediği önergeyi yasa olarak sundu
Okunma : 116 views Yorum Yap

Soma_facia_madencilerNeredeyse her gün bir işçinin iş kazası cinayetlerinde ölmesine karşın 12 yıldır bu cinayetlere karşın işverenlerin kârları azalmasın diye ciddi bir önlem almayan AKP Hükümeti, Soma’da yaşanan facianın ardından söz verdiği madencilerin çalışma sürelerinin kısaltılmasının maliyetini halkın üstüne yıktı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre; madencilere ilişkin torba yasa tasarısı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Madenlerde yaşam odaları kurulmasının AKP’lilerin oylarıyla reddedilmesinin ardından, madenlerde mesai saatlerinin kısalmasından kaynaklanacak maliyet artışını karşılamak üzere fiyat farkı ödenmesi kabul edildi.

Soma katliamından sonra “Madencilerin sorunları çözülecek, yaraları sarılacak’’ iddiasıyla gündeme gelen Soma Yasa Tasarısı komisyonda 150 maddelik bir “torba yasa tasarısı’’na dönüştü. Muhalefetin madencilerle ilgili önergelerin tamamına yakını kabul edilmezken, AKP madencilerin çalışma sürelerinin kısaltılmasının maliyetine ilişkin de bir önerge verdi. AKP’lilerin oylarıyla kabul edilen önergeyle madenlerde mesai saatleri kısalacağı için maliyetlerin artacağını dile getirilerek fiyat farkı talep eden işverenlerin istemi ise kabul edildi. Buna göre aralarında Soma Holding’in de bulunduğu 9 rödovans şirkete Hazine’den yıllık 250 milyon lira fiyat farkı aktarılacak.

“AKP’NİN YÜZÜ KIZARMADI’’

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, yayşam odaları kurulmasına ilişkin önergenin AKP için turnusol kağıdı olduğunu söyledi. Turnusol kağıdının kızararak sonuç verdiğini belirten Özel,“Ama AKP’lilerin önergeyi reddederken yüzleri kızarmadı. İşçinin canı için para bulamıyorlar, yüksek maliyet getireceği için yaşam odaları kurulmasını engelliyorlar ama işverenlere de bir kalemde 250 milyon lira aktarırken elleri titremiyor’’ dedi.

İŞVERENİN BİLİR

Hükümetin bu konudaki duyarsızlığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın bir soru önergesine verdiği yanıtla bir kez daha gözler önüne serildi. İşverenlere iş güvenliği için her türlü tedbiri almayı zorunlu kıldıklarını belirten Yıldız, yaşam odaları ile ilgili olarak da “Gelişen teknoloji ve yeni mevzuat yaklaşımına uygun olarak çalışma ortamında her türlü tedbirin alınması gerektiği belirtilmiştir’’ demekle yetindi.

CHP Balıkesir Milletvekili Nedret Akova’nın yaşam odalarına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Bakan Yıldız, 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası’nın “İşverenin yükümlülüğü’’başlıklı, “İşveren çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliği sağlamakla yükümlü olup bu çerçevede, mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dahil her türlü tedbirin alınması, organizasyonun yapılması, gerekli araç ve gereçlerin sağlanması, sağlık ve güvenlik tedbirlerinin değişen şartlara uygun hale getirilmesi ve mevcut durumun iyileştirilmesi için çalışmalar yapar’’ maddesini anımsattı.

Yıldız, maden işyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenli Yönetmeliği’nin de “İşveren bir tehlike anında çalışanların çalışma yerlerini en kısa zamanda ve güvenli bir şekilde terk edebilmeleri için uygun kaçış ve kurtarma araçlarını sağlar ve kullanıma hazır bulundurur’’ şeklinde hükümlerinin bulunduğunu belirtti. Yıldız, “Dolayısıyla mevzuatta yer alan hükümlerde işyerinde önlem alınmasını temin etmek üzere işverene çok sayıda yükümlülük verilmiş, gelişen teknoloji ve yeni mevzuat yaklaşımına uygun olarak çalışma ortamında her türlü tedbirin alınması gerektiği belirtilmiştir’’ ifadelerini kullandı.