Son Dakika Haberler

AKP’den “tasfiye” ve “din devleti” itirafı

AKP’den “tasfiye” ve “din devleti” itirafı
Okunma : 186 views Yorum Yap

Aziz_BabuscuAKP’nin gizli gündemi olduğu, devleti nasıl adım adım dönüştürmeye ve Cumhuriyet’i tasfiye etmeye çalıştığı, bunun için demokrasiyi kullandığı İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu tarafından resmen itiraf edildi. Babuşçu, iktidara geldiğinden bu yana sürekli AKP’ye destek veren, ancak son dönemlerde AKP’nin baskı yönetimini yaygınlaştırması üzerine desteği çekmeye başlayan liberalleri kullandıklarını da söyledi. Babuşçu’nun, buna ilişkin sözleri AKP’nin asıl amacının din devleti kurmak olduğunu da gösteriyor.
AKP İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu, dün, iktidara yakın sivil toplum örgütlerinden Suriçi Grubu Derneği’nin toplantısında bir konuşma yaptı. Babuşçu, eski statükonun çoktan yıkılmasına, yerine AKP’nin statükosunun kurulmasına karşın statükoya ve merkeze karşı mücadele verdiklerini vurguladı. Bu merkezdeki güçlerin iktidara geldiği ilk günden beri AKP’yi tasfiye etmeye çalıştığını ileri süren Babuşçu, “Bu çevreler düne göre çok daha katı ve çok daha hesaplaşmayı son çıkış noktası olarak gören bir ideolojik tavır içindeler. Bu bizim, düne nispeten çok daha kararlı, sıkı, ilişkilerini etle kemik misali birbirine kenetleyerek yürümemiz gerektiği gerçeğini ortaya koyuyor” dedi.
Babuşçu, ardından devleti nasıl geri dönülmez bir biçimde dönüştürmeye çalıştıklarını da şu sözlerle anlattı:
“Bu ülkede biz çok şey yaptık ama yaptıklarımızı bu devletin kurumsal hafızasına yazmadığımız sürece bertaraf edilmesi çok kolaydır. 10 yıllık süreç on yılların taşıdığı bir anlayışı bertaraf edebilme anlamında çok kısa bir süreçtir. Devletin kurumsal hafızasına düşülecek notlar açısından AK Parti daha çok daha uzun süre iktidarda olmak durumundadır. Bir parti olarak değil, bu milletin aydınlık yarınlarını inşa edebilmek adına böyle olmak durumundadır.”
Merkezden kimleri ve neyi kastettiği anlaşılmayan Babuşçu, Cumhuriyet’i yıkmayı amaçladıklarını söyleyen liberallerle yaptıkları ittifak konusunda da şöyle konuştu:
“10 yıllık iktidar dönemimizde bizimle şu ya da bu şekilde paydaş olanlar, gelecek 10 yılda bizimle paydaş olmayacaklar. Çünkü bu geçtiğimiz 10 yıl içinde, bir tasfiye süreci ve bir tanımlama, özgürlük, hukuk, adalet söylemi etrafında yaptıklarımıza paydaşlar vardı. Onlar da şu ya da bu şekilde her ne kadar bizi hazmedemeseler de; diyelim ki liberal kesimler, şu ya da bu şekilde bu süreçte bir şekilde paydaş oldular ancak gelecek inşa dönemidir. İnşa dönemi onların arzu ettiği gibi olmayacak. Dolayısıyla o paydaşlar bizimle beraber olmayacaklar. Dün bizimle beraber şu ya da bu şekilde yürüyenler, yarın bizim karşımızda olan güçlerle bu sefer paydaş olacaklar. Çünkü inşa edilecek Türkiye ve ihya edilecek gelecek onların kabulleneceği bir gelecek ve bir dönem olmayacak. Onun için işimiz çok daha zor.”
Babuşçu, “Geçtiğimiz 10 yıl içinde, bir tasfiye süreci ve bir tanımlama, özgürlük, hukuk, adalet söylemi etrafında yaptıklarımız” derken,10 yıldır demokrasi, özgürlükler ve adaleti kullandıklarını ve Cumhuriyet’i tasfiye ettiklerini; “Gelecek 10 yılda bizimle paydaş olmayacaklar” derken, 10 yıldır liberalleri kullandıklarını ve artık kendilerine ihtiyaçlarının kalmadığını; “İnşa dönemi onların arzu ettiği gibi olmayacak”“Gelecek onların kabulleneceği bir gelecek olmayacak” derken, demokrasiyi yıkıp yerine din devleti kuracaklarını resmen itiraf etmiş oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)