Son Dakika Haberler

“AKP’NİN BETON EKONOMİSİ CAN ÇEKİŞİYOR!”

“AKP’NİN BETON EKONOMİSİ CAN ÇEKİŞİYOR!”
Okunma : 119 views Yorum Yap

Kamuoyunun büyük tepkisini çeken, motorlu taşıtlardan meyveli gazozlara kadar çeşitli alanlarda vergi artışı öngören torba kanun tasarısının Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmelerinin başlaması üzerine bir basın açıklaması yapan CHP İstanbul Milletvekili Didem ENGİN, “Esnafımız bir bir kepenk kapatıyor, borcunu ödeyemeyen vatandaşlarımızın sayısı milyona koşuyor, her geçen gün artan işsizlik umutsuzluğu doğuruyor. Kısacası AKP’nin beton ekonomisi can çekişiyor. İktidarın ekonomiye can suyu vermesi beklenirken, AKP son zam ve vergi yağmuru ile ekonomimizin son can damarlarını da acımasızca kesmeye yelteniyor” dedi.

İSTİKLAL CADDESİ, TAKSİM, SULTANAHMET, KAPALIÇARŞI SİNEK AVLIYOR, ESNAF KAN AĞLIYOR!

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na yönelik eleştirilerde bulunan Didem ENGİN, ekonominin nabzını tutarak “Son zam ve vergi yağmuru bütçedeki kara deliğin giderek arttığını gösteriyor. Ekonomiyle ilgili hangi göstergeye bakarsanız bakın, olumsuz bir tabloyla karşılaşıyorsunuz. TOBB verilerine göre 2017 yılının ilk sekiz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı %8,43 oranında artarken aynı dönem içinde kapanan şirket sayısı %27,88 oranında artmış. Sadece Ağustos ayına baktığımızda bile, 2017 yılı Ağustos ayında kapanan şirket sayısı, 2016 yılının aynı ayına göre %105,40 kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısı %13,69 oranında artış göstermiş durumda. Yurdun dört bir yanında esnaflarımız birer birer kepenk kapatıyor, çünkü borçlarını döndüremiyorlar. İstanbul’da İstiklal Caddesi, Taksim, Kapalıçarşı, Sultanahmet gibi İstanbul ticaretinin can damarları kabul edilen ve bir zamanlar cıvıl cıvıl hareketli olan ticari merkezler bugün sinek avlıyor.” dedi.

BORCUNU ÖDEYEMEYEN VATANDAŞ SAYIMIZ MİLYONA KOŞUYOR

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre yılın ilk sekiz ayında, 11 milyar TL değerinde 303.000 adet çeke karşılıksız işlemi yapıldığını hatırlatan Didem ENGİN, “Aynı dönemde protesto edilen toplam 621.000 adet senedin parasal tutarı 8,1 milyar TL oldu. Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş toplam kişi sayısı yılın ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre %2 artarak 815.000 kişi oldu. AKP’nin son zam ve vergileri ile çok yakında borcunu ödeyemeyen vatandaş sayımız milyonu da geçecek. Çünkü AKP vatandaşın kazandığı üç kuruşu da vergi ve zam ile geri almanın derdinde” dedi.

EKONOMİ ZAM VE VERGİ İLE DEĞİL ÜRETİMLE CANLANIR

AKP’nin son torba kanun ile ekonomiye ciddi hasar vereceğini söyleyen Didem ENGİN, “AKP Hükümetleri yıllardır ekonomiyi inşaata ve betona bel bağlayarak ayakta tutmaya çalıştı. Ancak ekonomi inşaatla, betonla, yandaşlara dağıtılan rantlarla değil, üretimle, sanayiyle, bilimsel çalışmalarla canlanır. AKP’nin yapması gereken Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşmeleri devam eden torba kanunu geri çekip, 2018 bütçesini sağduyulu ve sürdürülebilir bir şekilde hazırlayarak Meclis’e göndermektir” dedi.