Son Dakika Haberler

AKP’nin Polisi, Ailelere Baskı Yaparak Orkestrayı Dağıtmaya Çalışıyor!

AKP’nin Polisi, Ailelere Baskı Yaparak Orkestrayı Dağıtmaya Çalışıyor!
Okunma : 151 views Yorum Yap

imageBu düzen, çocuklarımıza yoksulluktan başka bir şey vermiyor. Yoksullaştırarak küçük yaşta çalışmaya zorluyor. Çalışma yaşını yeni yasalarla sürekli aşağılara çekiyor. Okula gidenlere doğru dürüst bir eğitim vermiyor. Güzel bir gelecek vadetmiyor. Derme çatma bir eğitimle, sağlıksız beslenmeyle, ağır şartlarda çalışma zorunluluğuyla büyüyor çocuklarımız. Kültürle sanatla hemen hiç ilişkisi olamıyor. Bunun için ne zamanı, ne de maddi imkanı olabiliyor çünkü. Bırakın bir enstrüman çalmayı, resim yapmayı, tiyatro oynamayı; doğru dürüst bir konser izleyemiyor, bir sinemaya, tiyatroya izleyici olarak da gidemiyor.

Mahallelerde, sokaklarda kendi kaderine terkediliyor. Çeteleşmeye itiliyor. Uyuşturucu kullanımı ilköğretim okullarına kadar girmiş durumda. Çocuklarımız gencecik yaşlarında çetelerin, mafyaların ellerinde, uyuşturucuyla, kumarla zehirleniyor…

Bunlara sesini çıkarmıyor AKP ve onun polisi. Çünkü halk çocuklarına bunları reva görüyor. İstiyor ki yozluğun batağında kirlendiği kadar kirlensin.

Biz yozlaşmanın ve yoksulluğun kaderimiz olmadığını biliyoruz. Kültürün sanatın bizim çocuklarımızın da hakkı olduğunu biliyoruz. Bu hakkın onların elinden bu düzen tarafından çalındığını biliyoruz. Ve biliyoruz ki onlara bu şans verildiğinde içlerinden ne cevherler çıkacak… Biliyoruz ki bu yozlaşma illetini kültürün ve sanatın gücüyle alt edebiliriz. Yeter ki bu imkanı çocuklarımıza verelim…

İşte bu nedenlerle Okmeydanı’nda bir orkestra kurduk. Adına Umudun Çocukları Orkestrası dedik. Bu orkestraya katılmaları için tüm çocuklara açık çağrı yaptık. Kemandan viyolaya, çellodan flüte, kontrbastan piyanoya tüm klasik müzik enstrümanlarını ve bağlamadan ritime halk müziği enstrümanlarını ücretsiz olarak dağıtıp, eğitimi ücretsiz olarak verip, onları hiçbir maddi sorumluluğa sokmadan bir çalışma yapalım istedik. Bu çağrımıza 100 kadar çocuk karşılık verdi. Orkestramız çalışmalarına 2 ay önce başladı.

Bu orkestra ile önce kendi mahallemizde konserler vereceğiz, ardından diğer mahallelerde ve diğer şehirlerde. Daha sonra diğer ülkelerde… İlk orkestramızı Okmeydanı’nda kurduk, adım adım tüm yoksul mahallelerde ve birçok şehirde kuracağız bu orkestraları. Onlarca, yüzlerce orkestradan oluşan devasa bir orduya dönüşeceğiz. Halkın çocuklarının fırsat verildiğinde neler yapabileceğini herkese göstereceğiz.

Biz bu çalışmamızı yaparken önce bir ailemizden, ardından bir diğerinden, daha sonra bir diğerinden bilgiler gelmeye başladı. Polis, orkestradaki çocukların evini arıyordu. Kimilerini emniyete çağırmışlardı. Görüştükleri aileleri korkutmaya, tedirgin etmeye çalışıyor, çocuklarını bu orkestraya göndermemeleri için ‘telkin’ ediyorlardı. Çocuklarının ‘müzik’ eğitimi adı altında terörist olarak yetiştirileceğini, canlı bomba vs. yapılacağını anlatıyorlardı.

Bu kadar korkak, bu kadar aciz, bu kadar zavallı AKP’nin polisi! Kendileri bir imkan vermediği gibi, bu imkanı başkaları verdiğinde onu dağıtmaya çalışıyor. Mahallelerdeki uyuşturucu çetelerine hiçbir şey yapmayan polis, kurduğumuz orkestraya gelmemeleri için canhıraş çalışıyor. Böylece memleketi kurtarmış oluyor.

Ey AKP’nin Polisi, size sesleniyoruz:

Biz meşruyuz, siz gayrimeşrusunuz.

Biz meşruyuz çünkü haklı olmamızın gücüyle açık açık yaptık çağrımızı. Orkestrayı kuracağımızı dünya alem duydu. Kimseden bir şey gizleme gereği ve ihtiyacı duymadık.

Siz gayrimeşrusunuz; korkakça, gizli gizli, insanları kandırarak, yalan yanlış bilgiler vererek etkilemeye çalışıyorsunuz. Hadi, eğer haklılığınıza inanıyorsanız açıktan yapın çağrınızı! İlan edin neden gelmemeleri gerektiğini! Yapamazsınız. Çünkü söylediğimiz gibi, yalancısınız ve gayrimeşrusunuz…

Biz hiçbir şeyi gizlemiyoruz. Evet, biz sosyalistiz. Evet, biz devrimciyiz. Göğsümüzü gere gere söylüyoruz bunu ve elbette ki çocuklarımıza müzik eğitimi verirken enstrümanlarında en iyi eğitimi almalarını sağlayacak, bir yandan düzeninizin pisliklerini anlatacağız. Çocuklarımızın onurlu, erdemli, mutlu, umutlu, vatanına, halkına bağlı, güçlü, kendine güvenli insanlar olmaları için çalışacağız.

Siz neyi anlatabilirsiniz çocuklara? Neyi vadedebilirsiniz? “Oraya gitmeyin de mafyacı olun.” mu diyeceksiniz? “Oraya gitmeyin de çeteleşin.” mi diyeceksiniz? “Bilgiden yoksun, eğitimsiz, öz güvenini kaybetmiş olarak yetişin.” mi diyeceksiniz? Ne verebilirsiniz çocuklarımıza açıklayın! En fazla ağababalarınızın çocukları gibi hırsız olmalarını öğütleyebilirsiniz. Siz, çocuklarınızı hırsız olarak yetiştirebilirsiniz, halkın varlıklarını çalın çırpın, ayakkabı kutularında saklayın, biz sizi koruruz diyebilirsiniz. Bu onursuzluk sizindir. Biz, çocuklarımızı böyle yetiştirmeyeceğiz.

Açıklayın! Hangi hakla insanlara akıl veriyorsunuz? Siz mi düşünüyorsunuz çocuklarımızın geleceğini? Siz mi kaygı duyuyorsunuz onlar için? Berkin’i hiç acımadan vuran, onu vuran canileri aylarca saklayan siz mi meraklanıyorsunuz çocuklarımız için? Uğur Kaymaz’ı, İrfan Ağdaş’ı sokak ortasında infaz eden siz mi düşünüyorsunuz çocuklarımızın geleceğini? Utanmazlar! Arlanmazlar! Reziller! Önce elinizdeki çocuk kanını bir temizleyin…

Buradan ilan ediyoruz:

Bütün çabalarınız boşuna. Kendinizi paralasanız da bu orkestraları çoğaltacağız ve korktuğunuz o müzik ordusunu kuracağız. Çocuklarımızı yozluğun batağından sanatımızın gücüyle çekip alacağız.

Yaydığınız ahlaksızlığı, çeteleşmeyi, umutsuzluğu, sefaleti ve sizi ezip geçeceğiz…