Son Dakika Haberler

Alevi Vakıfları Kimi Destekleyecekelerini Açıkladı

Alevi Vakıfları Kimi Destekleyecekelerini Açıkladı
Okunma : 115 views Yorum Yap

AlevivakiflariÖzgür ALTUNCU – Ünsal ÇAKİN / İSTANBUL, (DHA) – ALEVİ Vakıfları Federasyonu, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek verdiklerini açıkladı. Toplantıya CHP Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat da katıldı.
600 cemevi derneği ve 300 alevi yöre derneğinin oluşturduğu federasyon, Karacahmet Sultan Dergahı Cemevi’nde basın toplantısı düzenledi. Alevi Vakıfları Federasyonu’na Türkiye Nusayri Dernekleri, Türkiye Caferileri ve Mevlevi Dergahları da destek verdi. Açıklamayı Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Cemal Canpolat yaptı.

Canpolat, “kadınların özgürce kahkaha attığı, kaç çocuk doğuracaklarına kendilerinin karar verdiği, cemevlerinin ibadethane sayıldığı bir ülke özlemiyle, devletle sorunu olmayan, bayrağı sorun yapmayan bu mazlum insanlar, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleme kararı aldık” dedi.

İhsanoğlu’na destek vermelerinin sebepleri arasında laikliği önemsemesi ve Atatürk devrimlerine sahip çıkmasını da sayan Canpolat, “Bu ülkede Cumhurbaşkanı olacak kişi, kendi vatandaşları arasında bölücülük yapmayan, mezhepçilik yapmayan kişi olmalıdır” diye konuştu.