Son Dakika Haberler

Alevilere Cem Evi Teklifi. Bu İşin Altında Bir İş Var..

Alevilere Cem Evi Teklifi. Bu İşin Altında Bir İş Var..
Okunma : 135 views Yorum Yap

İzzetindoganAKP’yle kurduğu ittifak çatırdayan Gülen Cemaati, bugüne kadar pek sevmediği, bürokraside savaş açarak temizlemeye çalıştığı Alevilere yaklaşmaya başladı. Cemaat, Alevilere cemevi kurmayı teklif etti. Cem Vakfı’nın “ilginç” çıkışlarıyla tanınan başkanı İzzettin Doğan önerinin üstüne atlarken, Gülencilerin, cemevlerini tanımayan AKP’yle bir kez daha ters düşmeyi göze alarak yeni açılımda bulunması kafa karıştırdı.

Rotahaber’in haberine göre; Gülen Cemaati, Ankara’da Cem Vakfı’yla birlikte cami, cemevi, aşevi projesi için ortak bir çalışma yürütecek. Proje geçtiğimiz günlerde, Gülen Cemaati’nden bir heyet’in, Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’ı ziyareti sırasında ortaya çıktı.
ARAZİYİ DE HEMEN BULDULAR
Heyet, ziyarette, Vakıf Başkanı Doğan’a bir öneride bulunuldu ve“Başkentte birlikte bir projeye imza atalım. Cemevi ve cami yapalım” dedi. Cem Vakfı Başkanı Doğan da teklife,“Benim bu fikre bir ilave fikrim var. Cami ile cemevi arasına bir aşevi kurulmalı” karşılığını verdi. Doğan, böylece cami ve cemevi cemaatinin ortak buluşabilecekleri bir ortam oluşturulabileceğini söyledi.
Heyetin, Önder’in önerisini kabul etmesiyle birlikte proje konusunda anlaşmaya varıldı ve uygulamaya geçirilmesi kararlaştırıldı.
Bu projeyi hayata geçirmek amacıyla Ankara’da 7 dönümlük bir arazi bulundu. İki tarafın ekibi bu projenin ayrıntıları üzerinde ön çalışma yapıyor.
“BAŞKASINDAN DEĞİL BENDEN DUYUN”
Prof. İzzettin Doğan, 30 Mart’ta yapılan Cem Vakfı Genel Kurulunda bu konu ile ilgili kısa bilgi verdi. Ankara’da üzerinde çalışılan proje hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra,“Üzerinde iki taraf da çalışma yürütüyor. Henüz fikir aşamasında. Olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Bu projeyi dışardan başka bir yerden eksik bilgilerle duyacağınıza benden duyun” dedi.
Alevilerin, Cem Vakfı’nın Gülen cemaatiyle yapacağı bu işbirliğine nasıl tepki vereceği ise merak konusu.
CEM TV, AKP’YE YER AÇTI
İzzettin Doğan’ın sahip olduğu Cem Tv’de “Yeni Anayasa’ya doğru” programda AKP’ye yer açtı. Programda, “Aleviler yeni anayasadan ne bekliyor? Anayasa da din ve vicdan özgürlüğü nasıl yer almalı? Emekçiler yeni anayasadan neler bekliyor?” sorularının yanıtları aranacak.
Denge Denetleme Ağı İzleme Komisyonu Üyesi Mustafa Paçal ve Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Levent Korkut’un moderatörlüğünde gerçekleşecek programa katılanlar arasında, AKP’nin, Türkiye’den önce Amerika’da destek aradığı anayasa taslağını yasan kişi olan Prof. Dr. Ergun Özbudun’un yanı sıra AKP MKYK Üyesi Doç. Dr. Osman Can’ın katılması ise dikkat çekici.