Son Dakika Haberler

Ali ERGENÇ, “Raquel Xavier da Silva ve Yaima Ortiz” Spekülasyonuna Cevap Verdi

Ali ERGENÇ, “Raquel Xavier da Silva ve Yaima Ortiz” Spekülasyonuna Cevap Verdi
Okunma : 183 views Yorum Yap

Sarıyer Meclisinde AKP Meclis Üyesi Halil Canarıkan “Yaima Ortiz “için soru önergesi verince Sarıyer Belediyesi Spor Kulübü Başkanı Ali ERGENÇ basın açıklaması yapmak zorunda kaldı.

AKP Meclis Üyelerinin Sarıyer Postadan Tuncay DAĞLI’nın haberinden alınmış ve bu haberin içeriği doğrultusunda vermiş olduğu soru önergesi mecliste gülüşmelere yol açtı.

Meclis Üyesi Gökhan ZEYBEK burası Sarıyer Belediye Meclisi, Büyükşehir değil biraz ciddi olalım diyerek tepki gösterdi.

Halil Canarıkan, Belediye Başkanı Şükrü GENÇ in cevaplaması istediği soru önergesine Ali ERGENÇ cevap verdi.

Soru Önergesinde “ Bu manken sporculardan birine 1,5 Milyon dolar, diğerine ise 1 Milyon 250 bin dolar transfer ücreti verildiği, bonservislerine ise toplamda 3 Milyon dolar verildiği”
Bu voleybolcuların transfer ücretleri hangi bütçeden ödenmiştir?
Aynı zamanda manken olan bu voleybolculara Türkiye’ye geldiklerinde mankenlik yapmaları için de izin verecek misiniz?
Yine bu sporcuların transfer ücretlerinin Sarıyer Belediyesi’nin sınırları içinde bulunan ve imar sorunu olan inşaat firmaları tarafından ödendiği yönünde gelen bilgiler doğru mudur?
Bayan voleybol takımı için bu kadar harcama yapılırken, Sarıyer’imizin marka değeri olan Sarıyer Spor Kulübü’ne belediye ne gibi katkılar sunmaktadır?

Açıklamaları neticesinde yanlış bilgi içerisinde olmaları bizleri üzmüştür, Oysaki dilediklerinde tüm bilgileri her zaman verebiliriz, veriyoruzda. Boğazın Sultanları olan Sarıyer Belediyesi Voleybol takımı hepimizin takımıdır. Her zaman başarılı olacaktır. Onun için çalışmalar yapıyor

ST. Halil Canarıkan’ın vermiş olduğu soru önergesi için ne düşünüyorsunuz.

Ali ERGENÇ, Belediye Spor’un mecliste tartışılması aslında beni memnun ediyor, demek ki Sarıyer de  sporla ilgili bir şeyler yapıyoruz ki bu mecliste dahi konuşulabiliyor, meclisteki olayı bir talihsizlik olarak düşünüyorum, Sarıyer kamuoyu yakinen takip ediyor ki 3.5 senelik dönemde alt yapılarda ve voleybol de beklenmeyen bir çıkış oldu, bugün voleybol tarihinde 3 senede 1 liğe çıkan ilk takımız. Başka bir takım bugüne kadar başaramamış.

Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Eczacıbaşı, bu işi çok ciddi tutan ve başarılı bir şekilde kaynaklarla devam ediyorlar, onların altındaki kulüpler örneğin birtanesi geçen seneki rakibimiz Karşıyaka bir çıkış yaptı, küme düştü şimdi tekrar liğ’e çıkmak için uğraşıyor,Biz üç senelik bir dönemde el birliği ile hiç kimseye yük olmadan çok küçük imkanlarla bu işi yaptık, başardık. Bu başarının altında Sarıyer kamuoyunun ciddi desteğini aldık, oynadığımız bütün maçlarda tribünler doluydu. Bugün liğ deki büyük kulüplerin salonları zor dolarken bizde böyle bir sıkıntı olmamıştır.

Bunun alt yapısı ve Meclis Üyelerimizin kendi çocuklarını da gönderdiği başarılı bir yaz spor okullarımız var.  Diğer belediyeler ve kulüplere baktığınızda hiçbir kulüpte bu kadar kalabalık yaz spor okulu yok. Biz farklı bir programla bir ilki başardık. En son bu sen 2.600 kayıtlı spor ile bir Türkiye rekoru kırdık. 7 branşta eğitim veriyoruz. Tüm malzemeleri belediyemiz tarafından karşılanıyor ve hiçbir maddi kazanç istemiyoruz. Ücretsiz hizmet yapıyoruz.

Bugün Mecliste bulunan meclis üyelerimiz gelip kendi tabaları ile gelip ilgilenirlerse, kendi çevrelerinin yani AKP tandanslı insanlar çoğunluktadır. Ailelerin hepsi bunu genel görüntü ile anlamakta zorlanmayacaksınızdır. Hepsi yazın bu sıcağında bu imkanlardan yararlandıkları için teşekkür etmişlerdir. Bunu kendilerine sorabilirler.

Yine de Voleybol takımı ile ilgili açıklamayı talihsizlik olarak buluyorum.

ST: Siyasi bir hırs veya çekememezlik olabilir mi? Başarı kıskançlığı?

Ben bunu bu şekilde düşünmüyorum. Parti içinde Cemil Özbalta iyi arkadaşımdır. Her zaman konuşuyoruz. Her zaman yanımızda olduğunu söylüyor ve yakinen de takip ediyor.

ST, Raquel Xavier da Silva ve Yaima Ortiz transferleri için verilen önergede 1.5 Milyon dolardan bahsedilmekte. Böyle Bir bütçe harcandı mı?

Üç büyükler böyle bütçe hazırlıyorlar. Geçen yıl Fenerbahçe nin bütçesi 11 milyondu, vakıf bank 8 milyon en düşük bütçe ise Galatasaray da vardı 4. Milyondu. Üç büyükler arasında Voleybolda Vakıf ve Eczacıbaşı çok güzel alt yapıya sahip ve yılların kulüpleri, Bizim geçen yıl bütçemiz 350. 400 bin tl.

ST. Bu yıl merak edilen bütçe ne?

Bu seneki bütçemizi söylerim kişiler için isim isim vermek istemiyorum ama genel olarak baktığımızda 5 tane sporcumuzun yıllık maliyeti 35. Bin Tl. Voleybolda sezon  on ay üzerinde değerlendirilir, ayda bu sporcunun maliyeti 3500. Tl dir. Bir sporcumuz yıllık 45. Bin Tl, bir tane 50.bin tl oyuncumuz var,7 tane oyuncumuzun rakamları bu. Bunları lafla açıklayabiliri ama hepsi Voleybol federasyonunda resmi sözleşmeler yapıyoruz ve resmi sözleşmelerde açık olarak beyan ediliyor.

ST, Brezilya ve Küba dan transfer edilen sporular ne kadar almaktadır.

Yabancılar içinde söyliyeyim benim için bir mahzuru yok. İki Brezilya’lı sporcunun maliyeti yıllık 90.Dolardır. yani ayda  9.000 dolardır. Buda resmidir. Artısı eksisi yoktur. Uluslar arası bir anlaşmadır. Yabancılarla yapılan sözleşme uluslar arası Voleybol federasyonu tarafından onaylandıktan sonra ancak anlaşma imzalayabiliyorsunuz. Onay olmadan oynatamazsınız, Bunlar menejerle olacak bir iş değildir. Tamamen uluslararası bir anlaşma dır.

ST. Spekülasyonlara cevap veriyorsunuz. 2012 Londra Olimpiyatlarına Sporcu gönderen ve madalya alan Üsküdar Belediyesi Spor’a ne kadar bütçe ayırıyor.

Üsküdar Belediyesi yıllardır Atletizmi hedef alan belediye ve Sarıyer Belediyesinden daha önce kurulmuş ve resmi olarak değil ama gayri resmi olarak bildiği rakam çok emin olarak bildiği rakam 4 milyon TL, bizim geçen sene mecliste onaylanan bütçemiz 650. Bin Tl meclisten onaylandığında AKP meclis üyesi Cemil Özbalta söz alarak takım başarılı gidiyor ve yaz okulları başarılı devam ediyor. Bu küçük bütçe yeterli değildir. Bunun 4 milyon Tl,ye çıkarılmasını istiyorum dedi. Meclis kayıtlarında var. Bu kadar küçük bütçe ile nasıl yapacaksınız dedi.

İşte yaşanılanlar sadece bir talihsizlik. İyi bir takım oluşturduk, isim olarak değil cisim olarak da ligde olacağız ve ligde ilk altıda yer almak için mücadele edeceğiz.  İlk altı Avrupa şampiyonasına katılıyor ve hedefimiz Avrupa’ya gitmek. Bunda da başarılı olacağımıza inanıyorum. Güçlü bir takım kurduk.  Maçlarımızı Bahçeköy de yapacağız ve bütün Sarıyer spor kamuoyunu maçlarımıza bekliyorum, yine bu sene olduğu gibi bizi desteklemelerini ve bize inanmalarını istiyoruz.