Son Dakika Haberler

Alibeyköy,Elmalı Barajına İstanbul Kent Ormanları Kuruluyor

Alibeyköy,Elmalı Barajına İstanbul Kent Ormanları Kuruluyor
Okunma : 278 views Yorum Yap
belgrat_12İstanbul’a Kent Ormanları kuruluyor,Alibeyköy barajı ve Elmalı barajı çevresine kurulacak olan Kent Ormanları ları İBB ye kiralandı.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun açıkladığı İstanbul ’a iki büyük şehir ormanının detayları ortaya çıkmaya başladı. Radikal Gazetesi’nden Fatih Yağmur’un haberine göre  Avrupa yakasında Alibeyköy Barajı çevresinde 520 hektar alana sahip Dünya Şehir Ormanı kurulacak.
Alibeyköy’deki kent ormanı İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle kurulacak. Şehir ormanı yapılacak arazi bu amaçla İBB’ye kiralandı. Anadolu yakasında ise Elmalı Gölü çevresindeki 878 hektarlık alanda şehir ormanı kurulacak ve adı ‘Asya Ormanı’ olacak. Bakanlık Asya Ormanı’nda da projenin tamamlanmasının ardından ihaleye çıkacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan  yapılan açıklamaya göre Dünya ve Asya ormanlarında temel amaç, halihazırda, meşe, kızılçam, sahilçamı ve fıstıkçamı ağırlıklı olan mevcut orman dokusunun geliştirilmesi, zenginleştirilerek peyzaj değerinin yükseltilmesi ve mesire alanı bağlamında insan kullanımına uygun hale getirilmesi. Kurulacak olan ormanların bir bölümü de yaban hayatına daha müsait hale dönüştürülecek.
Asya Şehir Ormanı 878 hektar yüzölçümüyle dünyanın en büyük şehir ormanlarından biri olacak. Ormana servis ve yangın kapıları haricinde 7 kapıdan girilecek. Proje kapsamında Elmalı Baraj Gölü  temizlenecek, çevresinde yürüyüş parkuru ve 7 köprü inşa edilecek. Proje kapsamında yer alan mesire alanlarının isimleri de belirlendi: Gülistan, Lalezâr, Sümbül, Karanfil, Gelincik, Menekşe ve Çiğdem.