Son Dakika Haberler

ANAYASA MAHKEMESİ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN ÖNEMLİ KARARA İMZA ATTI

ANAYASA MAHKEMESİ BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN ÖNEMLİ KARARA İMZA ATTI
Okunma : 81 views Yorum Yap

NURCAN GÖKDEMİR/ Birgün- Anayasa Mahkemesi Gülen’in başvurusu üzerine bir siyasetçi ile yaptığı iddia edilen telefon konuşmalarını yayınlayan internet sitesinin editörünün cezalandırılmasının ifade ve basın özgürlüğünün ihlali olduğuna hükmetti. Kararda, “Mahkemelerce basın özgürlüğünün korunması ile özel hayatın bir unsuru olan haberleşme özgürlüğünün korunması arasında adil bir denge kurulmamıştır” denildi.

 

Anayasa Mahkemesi, birçok gazetecinin soruşturmaya uğraması, tutuklanması ya da hüküm giymesine neden olan ifade ve basın özgürlüğü ihlali suçlamaları ile ilgili önemli bir karara imza attı. AYM, Fethullah Gülen’in başvurusu üzerine cezalandırılan internet sitesi editörünün hak ihlalinin giderilmesi için yeniden yargılanmasına karar verdi. Kararda, yerel mahkemenin kararı “İfade ve basın özgürlükleri ile başkalarının şeref ve itibarlarının korunmasını isteme hakkı arasında dengeleme yapmayarak bu iki hakkın çatıştığı bir durumda mutlak olarak ikincisine üstünlük tanımıştır” diyerek eleştirildi.

AYM, ifade ve basın özgürlüğü ile ilgili kararını “memurlar.net” isimli İnternet sitesinde haber müdürü olarak görev yapan Hakan Yiğit’in 17-25 Aralık soruşturmalarından sonra “Gülen’in En Büyük Abiyle Görüşmesi İnternete Düştü” başlığıyla yayımladığı haberden dolayı cezalandırılması ile ilgili yaptığı başvuruyla ilgili aldı.

ŞİKÂYETÇİ GÜLEN

Karara konu olan olay, haberin yayımlanmasının ardından Fetullah Gülen, Yiğit ile birlikte haberi yayımlayan basın ve yayın kuruluşları hakkında kişilik haklarına hakaret ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek suçlarından soruşturma başlatılması için şikâyette bulunması ile başladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Yiğit’in, kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa etmek ve İnternet yayını yoluyla hakaret suçlarından cezalandırılması için kamu davası açtı. Savcılık, telefon kayıtlarının, haberleşmenin tarafı olmayan kişi veya kişilere bildirilmesi ya da duyurulmasının suç olduğunu ileri sürdü.

 

CEZA VERİLDİ

Yargılama sırasında editör Yiğit, basın sorumluluğu ile hareket ettiklerini ve haberin, basının haber yapma özgürlüğü kapsamında kaldığını ifade etti. Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi, 2014 yılında Yiğit’in hakaret suçundan beraatına, haberleşmenin gizliliğini ihlal suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, 5 yıl denetim altında bulundurulmasına karar verdi. Mahkeme topluma mal olmuş olsa bile kişiler arasındaki telefon konuşmalarının yazıya dökülerek herkesin öğrenebileceği şekilde yayımlanmasını suçun oluşması için yeterli gördü. Yiğit’in itirazı da reddedildi.

HABERİ HERKES YAYIMLADI”

Editör Yiğit, Türkiye’nin en çok takip edilen haber sitelerinden birinin haber müdürü olduğunu, yayımladıkları haberin kaynağı olan kayıtların daha önce paylaşım sitelerinde ve yüzlerce internet sitesinde yayımlandığını ve kendilerinin bunu haber yaptıklarını ifade ederek 2015’te AYM’ye başvurdu. Başvuruda, aynı ses kayıtlarını yayımlayan diğer kuruluşlarının sorumluları hakkında kovuşturmaya yer olmadığı ya da beraat kararı verildiğini de belirten Yiğit, cezalandırılarak ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğini ileri sürdü.

KANAAT OLUŞTURARAK KATKI SUNDU”

Yiğit’in başvurusu üzerine ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiği görüşüne varan AYM, kararını şu gerekçelere dayandırdı:
*İlk Derece Mahkemesi, başvurucunun ifade ve basın özgürlükleri ile başkalarının şeref ve itibarlarının korunmasını isteme hakkı arasında dengeleme yapmayarak bu iki hakkın çatıştığı bir durumda mutlak olarak ikincisine üstünlük tanımıştır. Anayasa Mahkemesince ortaya konulan ilkeler çerçevesinde dava bir bütün olarak ele alınarak kişilerin hak ve özgürlükleri arasında bir dengeleme yapılmadan ulaşılan sonucun Anayasa’nın ifade ve basın özgürlüğü ilkelerine uygun olduğu kabul edilemez.

*Haberleşme içerikleri inkâr edilemez bir tanınmışlık derecesine sahip şikâyetçinin fikir ve tutumlarının, başında olduğu grubun siyasi, sosyal ve ekonomik alandaki faaliyetlerinin keşfedilmesi ve bunlara ilişkin kanaat oluşturulması işlevini görmüştür. Dolayısıyla konuşmanın yayımlanmasının kamuoyu gündeminin ilk sıralarında yer alan bir tartışmaya katkı sunduğunda kuşku bulunmamaktadır.”

Mahkeme, yeniden yargılama için dosyayı Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi’ne iade ederken Yiğit’e, 2 bin TL manevi tazminat ödenmesini de hükme bağladı.