Son Dakika Haberler

ARAZİLER İLÇE BELEDİYELERİNE DEVRİ OLURSA

ARAZİLER İLÇE BELEDİYELERİNE DEVRİ OLURSA
Okunma : 2.481 views Yorum Yap

Sarıyer Belediye Meclisi Şubat ayı 2. Oturumu Boğaziçi Kültür sanat Merkezinde yapıldı. Pazartesi gündem maddelerinin komisyonlarda onaylanması ile cuma oturumunda mecliste tüm gündem maddeleri geçti.

CHP Grup Başkan Vekili İBB Meclis Üyesi Nizamettin Günel, Meclis’te gündem dışı konuşma yapan CHP Meclis Üyesi Özkan Sucu’ya cevap veren, AK parti Grup Başkan Vekili Hüseyin Çoşgun’a vermiş olduğu cevaplar da ise Sarıyer’in bugüne kadar ertelenmiş sorunlarını ve Ekrem İmamoğlu’nun talimatları doğrultusunda çalışamalar yapıldığını belirtirken konu” Bağajdaki Tapular’a” geldi.

22 yıl İsviçre’nin en büyük firmalarından SİKA‘da Müdür olarak görev alan, 19 Yıl boyunca Almanya’nın ve Dünyanın sayılı firmalarından BASF‘da KEY ACCOUNT MANAGER  olarak görev yapan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü kuruluş yetkilisi ve Çanakkale Köprüsü kuruluşunda aynı görevi üstlenen, CHP Grup Başkan Vekili İBB Meclis Üyesi Nizamettin Günel, Bugün Sarıyer Belediye Meclisinde kendi konusu olan ve yıllarca mücadele verdiği ve çalışmalarını yürüttüğü Mahalleler Birliği ve Sarıyer’in tapu ve İmar Sorunları konu edilince üç kere kürsüye çıkmak zorunda kaldı.

Sarıyer’de Sol tarihin geçmişinde önemli aktivitasyonları ve sakin kişiliği ile bilinen, bugün CHP içinde siyaseti sürdüren , 2 dönemde İBB meclis üyeliği yapan ve Sarıyer CHP Grup Başkan Vekili ve İBB Gecekondu Mesken Komisyonunda görevli olan Nizamettin Günel, bugün dayanamadı ve kanatlandı.

İBB’DE EN AZINDAN RAKKAM BELİRTSEYDİNİZ

CHP Meclis Grup Başkanvekili Nizamettin Günel, “Ayazağa ile ilgili itiraz şu: 2981 sayılı yasadan kaynaklanan hakları gereği tapuları verdik. Fakat İBB Meclisi’nden 2981 sayılı yasadan vatandaşın hakkı olmasına rağmen İmar Barışı’ndan satışına ilişkin bir karar alındı. AK Parti’nin Hukuk Komisyonu Başkanıda, İmar Barışı Komisyonu’nun başkanı da AK Partili. 2981, 4706 yada İmar Barışı yazabilirdi. Orada rayiç bedel diyor. Sokak rayiç bedel veya emlak rayiç bedeli de demiyor. 4 bin liradan 10 bin liraya kadar rakamlara çıkıyor. Vatandaşın bu fiyatlarla alması mümkün değil. En azından rakam belirtseydiniz dedim. ‘komisyonun rakam belirtme gibi bir durumu olmaz’ dediler. Sadece ödeme ile ilgili 5 yıllık bir plan hazırlandı” ifadelerini kullandı.

BU PLANLAR SİZLERİN DE DESTEĞİYLE OYBİRLİĞİYLE GEÇECEK

“Gündeme sürekli Pınar Mahallesi gibi mahalleler geliyor” diyen CHP Grup Başkan Vekili Nizamettin Günel planlar üzerinden yapmış olduğu açıklamada. Bu planlar sizlerin oy birliği ile geçecek, ortak çalışma yapın biz bunu reddetmiyoruz, dedi.

Nizamettin Günel, “2981 sayılı yasadan kaynaklanan haklarımızdan doğan tapuları almak için müracaat ettik.  2981 sayılı yasa üzerinden belediye arazilerinde oturan vatandaşlara devredilmesiyle ilgili bir çalışma yapıldığında buranın imar durumuyla ilgili bir şey yapılması lazım. İmar Islah Planları da bunun üzerinden yapıldı. Satışlarda bunun üzerinden gerçekleştirilecekti. Çünkü vatandaş tapularını ancak o şekilde alabilirdi. Sarıyer Belediye Meclisi’nden oybirliğiyle geçti ve İBB’ye gitti. Ortak bir çalışma yapın, biz bunu reddetmiyoruz. Belediyeye iade ediyoruz’ dendi. Bu kapsamda İBB ve Sarıyer Belediyesi planlar üzerinde çalışıyor. İnşallah bu planlar çıktıktan sora Büyükşehir’de sizlerin de desteğiyle oybirliğiyle geçecek” şeklinde konuştu.
Nizamettin Günel, vakıf ve belediye arazileri ilçe belediyelerine veriliyordu. Bir anda İBB’ye yetki verildi. İBB’yi kim yönetiyordu, dedi.

“2019 YILINA KADAR NEDEN SESİNİZİ ÇIKARMADINIZ?”

CHP Grup başkan Vekili Nizamettin Günel: 2009 yılında “O dönemde araziler ilçe belediyelerinde veriliyordu, bir anda İBB’ye yetki verildi. O dönemde İBB’yi hangi parti yönetiyordu. O yıllarda arazileri Sarıyer Belediyesi’ne devretmedi. 2019 yılına kadar neden sesinizi çıkarmadınız? Bu arazilerin daha önceki hak sahiplerinde olduğu gibi ilçe belediyelerine devredilmesi gerektiğini söylemeliydiniz.

ARAZİLER İLÇE BELEDİYELERİNE DEVRİ OLURSA

İBB Meclis Üyesi Nizamettin Günel, İBB arazilerinin, Milli Emlak arazilerinin İlçe belediyelerine devri olursa en uygun maliyette tapular verilebilir, dedi.
Nizamettin Günel; 2019 yılında Millet İttifakı’nın bir adayı başkan seçildi. Belediye arazi tapularının halka verilmesi konusunda sonuna kadar yanınızdayız. İBB arazilerinin ya Milli Emlak üzerinden veya ilçe belediyesi üzerinden devri. Benim gönlümden geçen ise belediyeye devri. Çünkü bu şekilde en uygun maliyetlerle tapular verilebilir” açıklaması yaptı.

39 İLÇEDE KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSLERİ KURULMAYA BAŞLANDI

CHP Grup Başkan Vekili Nizamettin Günel, “İBB şuan da 9 bölgede kentsel dönüşüm ofisleri açtı. Biz de altyapı ve deprem komisyonu, kentsel yenileme komisyonu gibi 3 komisyonu gezdik. Vatandaşlara verilen brifingleri de gördük. Bunların büyük bir kısmı AK Parti’nin iktidarda olduğu ilçelerde. Açıkçası bu durum bizi heyecanlandırdı. O bölgelerde imar sıkıntıları olmadığı için İBB’nin KİPTAŞ, İmar A.Ş ve BİMTAŞ Başkan Ekrem İmamoğlu’nun talimatları doğrultusunda yoğun çalışma içerisinde. İstanbul’un 39 ilçesinde de kentsel dönüşüm ofisleri kurulmaya başlandı.

VATANDAŞIN TAPU ALMAMALARI İÇİN BÜYÜK UĞRAŞ VERDİLER

Nizamettin Günel Mecliste sözlü tartışma ortamında konu Derbent ve Mahalleler Birliği mücadelesine gelince dayanamadı ve Kabul edende, Riskli alan ilan eden de Mevlüt Uysal dedi.
Günel, “Ne oluysa o bölgeler için riskli alan kararı çıktı. Derbentliler mahkemeye başvurdu ve o karar iptal edildi. O tarihte İBB başkanı kim? CHP’li değil, AK Parti’li Mevlüt Uysal. Seçime 1 ay kala İBB 2981 sayılı kanunun varlığını kabul etti. Kabul eden kim? Yine Mevlüt Uysal ve AK Parti’li meclis üyeleri. Bugüne kadar İBB tapu konusunda direnç gösteren taraf olmuştu. Vatandaşın tapu almamaları için büyük uğraş vermişti” dedi.

TAPULAR ARACIN BAGAJINDAYMIŞ

Günel, “İmar Islah Planları ile ilgili olarak mahallelerden vatandaşlar akın akın Sarıyer Belediyesi’ne geldikleri zaman yaşlı bir kadına o dönemin Bakanı Mehmet Ali Şahin ‘tapular aracın bagajında’ dedi. Hiçbir zaman mahallelerin yanında olmadığınızı ve mahallelerin sorunlarını gündeme getirmediğiniz gibi yine getirmediniz. Seçimden önce yapacağız, çözeceğiz dediniz. Bu yürek işidir. Tavrınızı halktan yana koyarsınız, halkta size gerekli desteği verir. Çözüm üretmediğiniz gibi İBB Meclisi’nde çoğunluğunuzu kullanarak engellemeye çalışmayın” ifadelerini kullandı.