Son Dakika Haberler

Atatürkçü Olmak Yasak, Bir Darbe Daha Vuruldu.

Atatürkçü Olmak Yasak, Bir Darbe Daha Vuruldu.
Okunma : 140 views Yorum Yap

ataturk400_Atatürk’e bir darbe de Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’ndan geldi.
AKP iktidarı döneminde giderek artan Atatürk’e ve onunla özdeşleşen kurumlarına yönelik düzenlemelere bir yenisi daha eklendi. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Destekleme Yönetmeliği ve Ödül Yönetmeliği’nin yürürlükten kaldırılmasına ilişkin karar bugün Resmi Gazete’de yayınlandı.
ATATÜRKÇÜ ÇALIŞMAYA FON YOK
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, 1987 yılından beri Atatürkçü düşünce, Atatürk ilke ve inkılâpları, Türk kültürü, Türk tarihi ve Türk dili gibi konularla ilgili yapılan araştırma, proje, yüksek lisans ve doktora çalışmalarına fon sağlıyordu. Yönetmeliğin yürürlükten kaldırılmasıyla Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bağlı kuruluşların proje ve çalışmalara verdiği desteğin önü kapatılmış oldu.
19.07.1987 tarihli ve 19522 sayılı Resmi Gazete’de kabul edilen Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Destekleme Yönetmeliği, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve bu kuruma bağlı Atatürk Araştırma Merkezi, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi gibi kuruluşların çalışma konuları ile ilgili olarak araştırma, proje, yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapacak yerli ve yabancı, resmî ve özel kuruluşlar ile kişilerin çalışma konuları ile ilgili olarak araştırma, proje, yüksek lisans ve doktora çalışmaları yapacak kuruluş ve destekleme esaslarını düzenliyordu.
Konuyla ilgili görüştüğümüz Türk Dil Kurumu’nun 1961′den beri üyesi ve hukuk danışmanı Yekta Güngör Özden, “Atatürkçü çalışmaları ve çabaları güçsüz ve ışıksız bırakmak istiyorlar.” dedi.
KURUMUN ADINA DEĞİL İÇERİĞİNE BAKMAK GEREKİR
Özden, 12 Eylül’den itibaren kurumun yapısının değişmeye başladığını belirterek, “Gerçekte onların kapılarını topluma kapatan ve üyelerini elinden bir yapı oluşturulmuştur. Açılan davalara karşın ve Anayasa’nın 134. maddesine uygun bir yeni yapı sürdürülse bile eski kurumların açılmasını gündeme getiren önerilerin geri çevrildiği bir ortamda kurumların adına değil, içeriğine ve kimlerin yönetiminde olduğuna bakmak gerekir.
ATATÜRKÇÜ ÇALIŞMALARI GÜÇSÜZ BIRAKMAK İSTİYORLAR
Karşılaştığımız durum Atatürk’ün adını, ilkelerini, eserlerini, Atatürkçü düşünceyi ve bu doğrultulardaki gidişi önlemek için atılan adımlardan biridir. Bu Atatürk karşıtlığının çirkin ve yeni bir açılımıdır. Atatürkçü çalışmaları ve çabaları güçsüz ve ışıksız bırakmak istemekte oldukları açıktır. Ulusumuz bu tür durumlara ‘dur’ demedikçe daha niceleri ile karşılaşmamız ve ağır üzüntüler duymamız kaçınılmazdır.” dedi.
MÜMTAZER TÜRKÖNE ATANMIŞTI
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanlığı’na geçtiğimiz yıl Prof. Dr. Derya Örs atanmıştı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kurumun Yönetim ve Yüksek Danışma Kurulu üyeliğine “Atatürk’ten ‘bu adam’ diye bahseden ve Abdullah Öcalan’ın paşa olmasını öneren Mümtaz’er Türköne’yi getirmiş ancak Türköne gelen tepkiler sonrasında istifa etmek zorunda kalmıştı.