Son Dakika Haberler

Aykut Atıcı,AKP: Aklama Kapatma Partisi

Aykut Atıcı,AKP: Aklama Kapatma Partisi
Okunma : 158 views Yorum Yap

Aytug_Atici_CHP_MersinAykut Atıcı, AKP şiddeti görmüyor, Sağlık çalışanların yapılan şiddeti AKP tarafından görülmemesi manidardır.
Dr. Ersin Aslan’ın öldürülmesi ile ilgili komisyon raporunun yayınlanmaması esef vericidir dedi. Sağlık çalışanları diğer iş kollarına göre yüzde 17 daha fazla mağdur durumdadır.
Uludere’de 34 vatandaşın öldürülmesi olayına ilişkin Meclis araştırmasını uzun süre oyaladıktan sonra kapatan AKP, sağlıkta artan şiddete ilişkin araştırmaya raporunu oyalıyor. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, taslak raporda “Sağlık çalışanlarının hiç mi suçu yok” gibi çıkarımların yer aldığını ve olayın kapatılacağını söyledi.
Atıcı, dün Meclis’te sağlıkta şiddet konusunda bir basın toplantısı düzenledi. Atıcı, Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından geçen yıl öldürülen Dr. Ersin Bal’ın ölüm yıldönümünün 17 Nisan olduğunu belirterek, bu basın toplantısını Dr. Arslan’a ve şiddete uğrayan tüm sağlık çalışanlarına atfettiğini söyledi.
Atıcı, Dr. Ersin Arslan’ın öldürülmesinden sonra AKP’nin kamuoyunu yatıştırmak için daha önce reddettiği “Sağlık Çalışanlarına Artan Şiddeti Araştırma Komisyonu”kurma önerisini kabul etmek zorunda kaldığını belirtti.
Komisyonun, AKP’nin sağlık politikalarını “aklama” komisyonu haline getirilmeye çalışıldığını savunan Atıcı, “Ersin’in katledilişinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Komisyon raporunu yayınlayamamıştır. AKP, şiddetin gerçek politik sebepleri ile yüzleşince, olayı görmezden gelmeye, başkalaştırmaya ve hatta artan şiddetin nedeni sağlık çalışanlarıymış gibi göstermeye çalışmıştır” diye konuştu.
Komisyonda, “Sağlık çalışanları, diğer iş kollarında çalışanlara göre 17 kat daha fazla şiddete maruz kalmaktadır” saptaması yapıldığı halde Komisyon raporunun taslağında şiddetin asıl nedenlerinin gizlenmeye çalışıldığını bildiren Atıcı, “AKP milletvekilleri tarafından ‘şiddet her alanda artmakta’, ‘çalışanların hiç mi suçu yok’ gibi, özrü kabahatinden büyük çıkarımlar yapılmıştır” dedi.
“DEFANSİF TIP UYGULAMALARI”

“Sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddetin, sağlık hizmetini alınır satılır mal haline getiren ekonomik model ve uygulanan sağlıkta dönüşümle ortaya çıktığını”
 vurgulayan Atıcı sözlerine şöyle devam etti:
“AKP 10 yıldır şiddeti doğuran, besleyen faktörleri, uyarılarımıza rağmen görmezden gelmiş, şimdi de şiddet kapıyı çalınca sorumluluğunu inkara başlamıştır. Şiddet, sağlık çalışanlarını öldürecek, sağ kalanları da bezdirecek, umutsuzluğa sevk edecek şekilde artmış, halkın sağlığa erişimini engelleyecek düzeye gelmiştir. Doktorlar hastaya dokunmaktan adeta korkar hale gelmiş ve defansif tıp uygulamaları giderek artmıştır.” 
“BAŞBAKAN VE BAKANLAR KIŞKIRTIYOR”
Başbakan ve sağlık bakanlarının sayısız kışkırtıcı ve şiddeti çağrıştıran ifadesi olduğunu, en son Başbakan’ın Şubat ayında Mardin’de yaptığı konuşmada “Şimdi bir hastanenin kapısından benim bir vatandaşım geri çevrilsin biz onun alnını, evvel Allah karışlarız” diyerek sağlık çalışanlarını küçümsediğini ve meydan okuduğunu söyleyen Atıcı, şöyle konuştu:
“Bu ifadeler bir başbakana yakışıyor mu? Sonra da şiddet neden arttı diye komisyon kuruyorlar. Başbakan’ın dilini ve ruh halini düzeltecek bir komisyon kurulması daha yararlı olur. Başbakan’ın bu ifadelerinden sonra bir soru önergesi vererek Başbakan’a kimleri küçümsemek istediğini sordum. TBMM Başkanı bu önergeme sansür uygulamış ve iade etmiştir. Başbakan’a dokunmanın yasak olduğunu bir an unutmuşum, hatırlattılar.”
Sağlık çalışanlarına şiddetin sadece hasta ve yakınları tarafından uygulanmadığını sözlerine ekleyen Atıcı, şunları söyledi:
“Bizzat Sağlık Bakanlığı eliyle de giderek artan şekilde şiddet uygulanmaktadır. Örneğin Ankara Numune Hastanesinden, Uz. Dr. Engin Deniz Aslan, Antalya SGK’dan Dr. Mehmet Uğur Yılmaz ve daha birçokları sürgün şiddetine uğramıştır. 29 Ekim 2012’de Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesine, görevi olmadığı halde gelen Bakanlık üst düzey yetkilisi istediği hukuksuz şeyler olmayınca, acildeki uzman doktorlara ‘Başınıza geleceklerden haberdar mısınız? Bu işin sonu sizin için iyi olmaz’ diyerek, tehdit etmiştir. Ne yazıktır ki bu tehdit yerini bulmuş ve ilgili doktorlar sürgün edilmişlerdir.”

Sağlık Bakan’ın şiddeti çözmeye çalışmak yerine, tesislerindeki tabelalarından “T.C.” ibaresini kaldırmakla meşgul olduğunu söyleyen Atıcı, “Ne diyelim, kolay gelsin. Halkın sağlığıyla ilgilenmek, sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmasını önlemek yerine abesle iştigal eden bir bakan, daha fazla zarar vermeden oturduğu koltuktan derhal kalkmalıdır” dedi.