Son Dakika Haberler

“AYM, 3. Köprüde ÇED Raporu istiyor”

“AYM, 3. Köprüde ÇED Raporu istiyor”
Okunma : 143 views Yorum Yap

kuzey-ormanlari-icin-yuruyorlar-17118AKP Hükümetinin bir çok proje varken üst proje ile  3. köprüde yapılan “Orman Katliamı” tarihe geçti. CHP Anayasa mahkemesine verdiği 3. köprüden ve HES projelerinden ÇED raporu istenmesi için girişim kabul edildi.

CHP Sarıyer İlçe Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Yaklaşık bir yıl önce çevre kanununa konulan bir yönetmelikle büyük projelere ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporu muafiyeti getirilmişti. Böylelikle 3. köprüde yapılan orman katliamının önü açılmış, Sarıyer’de milyonlarca ağaç katledilmişti.

“CHP konuyu Anayasa Mahkemesine taşıdı ve Anayasa Mahkemesi kararını verdi. 3. köprü ve HES projelerinden de ÇED raporu istenecek. Kısaca muafiyet getirilen 3. köprüde yapılan orman katliamı hukuksuz durumdadır. Projelerin durdurulması, yeniden yargılanmanın yapılması gerekmektedir. “

Bundan önceki dönemlerde Sarıyer’de başta Genel Başkan Yardımcımız Sn. Gürsel Tekin olmak üzere ormanlarımızın yok olmasına karşı ciddi bir mücadele başlatılmıştı. Yapılan haksızlık ve hukuksuzluğun İstanbul’un akciğerlerinin koparılmasına müsaade edip göz yuman AKP iktidarından halk bunun hesabını soracaktır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konunun sahada ve masa başında mücadelesini yapmaya devam edeceğiz.