Son Dakika Haberler

BAE, Bahreyn Musri Katliamına destek verdi.

BAE, Bahreyn Musri Katliamına destek verdi.
Okunma : 134 views Yorum Yap

misirbahreynMısır’ en büyük destek Birleşik Arap Emirliklerinden ve Bahreyn’den geldi.İslam ülkelerinin başta Suudi Arabistan olmak üzere Mursi darbesine ekonomik destekler veren islam ülkeleri oldu, bugün Mısırda yapılan askeri müdahaleye destek verdiler.

Mısır’da dün polis tarafından Mursi yanlılarına yönelik gerçekleştirilen katliamın ardından bölgeden tepkiler gelmeye devam ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn de Mısır’da katliama destek verdiler.

BAE Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “geçiş sürecinde azami bir biçimde kendine hakim olan Mısır yönetiminin önlemler anlamasının anlayışla karşılandığı” söylendi. BAE, dün yaşanan olayların “şiddetin ve tahrikin dilini konuşan aşırı siyasi grupların suçu” olduğunu ileri sürdü. BAE, tarafları ulusal diyalog ve uzlaşmaya çağırdı.

Bahreyn’den yapılan açıklamada ise, Mısırlı yetkililer tarafından barışı ve istikrarı yeniden sağlamak için alınan önlemlerin Mısır yurttaşlarının hakkını korumak için olduğu öne sürüldü.

BAE ve Bahreyn, bölgede Suudi Arabistan’ın etkisindeki ülkeler arasında yer alıyor. İki ülke, Muhammed Mursi’nin ordu tarafından devrilmesini de ilk kutlayanlar arasındaydı. Bahreyn’de Sünni krallığa karşı başlayan ayaklanma Suudi tanklarının ülkeye girmesiyle bastırılmaya çalışılmıştı.

SOL