Son Dakika Haberler

Bakanlık, yangın gözetleme kulelerini değiştiriyor

Bakanlık, yangın gözetleme kulelerini değiştiriyor
Okunma : 113 views Yorum Yap

img_8957
Orman ve Su İşleri Bakanlığı ormanlarda klasik gözetleme yöntemleri yerine çağın getirdiği bütün imkanların kullanıldığı modern gözetleme yöntemlerine geçiş yapıyor. Daha önce yapımına başlanan Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi’nin ardından bu kez de Adalar’da yeni ve modern bir gözetleme kulesi inşa edecek.
Kule 6 Katlı Olacak
Adadaki mevcut yangın gözetleme kulesinin, taşıyıcı çelik konstrüksiyon sisteminde zamanla meydana gelen korozyonlarla kule kullanılamaz hale geldi. Bu durum üzerine son teknoloji ile donanımlı ve Büyükada’nın genel mimarisine uygun olarak 6 katlı yangın gözetleme kulesi yapılması planlandı. İzinleri alınan yeni kulenin inşasının ardından ise çürümüş olan eski kule yıkılacak.
Yeni Kule ile Ormanların Görünürlüğü Yüzde 10 Artacak
Yeni kulenin inşa edilmesiyle kameralarla, internet bağlantısı aracılığıyla, Yangın Koordinasyon Merkezinden 7/24 ve 360° gözetleme yapılabilecek. Eski kulede 12,6 metreden gözetleme yapılırken, yeni kulede 15,75 metreden gözetleme yapılacak. Böylece ormanlık alan görünürlüğü yüzde 10 artacak. Katlarında ziyaretçilere ormancılığı tanıtıcı sosyal etkinliklerin yapılacağı kulede aynı zamanda basın toplantıları yapılacak, orman teşkilatının çalışmaları hakkında kuşbakışı örnekler de verilebilecek. Toplam kapalı alanı 252 metrekare olacak yeni kulede insanlı gözetlemeye de devam edilecek ve kulede ilk müdahale ekibi kalacak.
Mimariye Uygun Tarihi Bir Yapı Olacak
Yeni kulenin dış görünümünde tabii görünümlü ve olumsuz hava koşullarına dayanıklı kaplama malzemelerinin kullanılacağını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise “Kamuoyunun beğenisini de alacağını düşündüğüm bu kule Adaların mimarisine uygun ve tarihi bir yapıyı andıracak. İçerisinde teknolojinin bütün imkanları kullanılacak ve en etkin görüş sağlanacak” değerlendirmesinde bulundu.
Yangın Gözetlemede Yeni Bir Bakış Açısı Getiriliyor
Şu an Sarıyer’de de bunun gibi teknolojik imkanları sonuna kadar kullanacak yeni bir kulenin inşasının devam ettiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu kuleler ile yangın gözetlemede yeni bir bakış açısı getiriyoruz. Geçmişten miras geleceğimizin emaneti bu ormanları en iyi şekilde korumak için her türlü teknolojik imkanı kullanıyoruz” diye konuştu.