Son Dakika Haberler

“Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden Eğitime Büyük Destek!”

“Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden Eğitime Büyük Destek!”
Okunma : 172 views Yorum Yap

BakirkoykentkonseyiBakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi, üniversiteli kızların “istekleri dışında” eğitim hayatlarından koparılmaması ve yüzlerce kız öğrenciye burs sağlanması için birçok ünlü annenin desteği ile “Kıvılcımlar Gecesi” ni düzenledi.

 
Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen’in ev sahipliğinde, 21 Mayıs 2013 Salı akşamı WOW İstanbul Hotel’de gerçekleştirilen gecenin sunuculuğunu Zeynep Talu ve Metin Uca üstlendi. MNG Holding, Ataköy Marina, Galleria ve Capacity AVM’nin sponsorluğunda düzenlenen, Kürşat Başar ve Orkestrası’nın performansıyla başlayan geceye sanat ve cemiyet hayatından pek çok ünlü isim katıldı. Kıvılcımlar Gecesi’nin açılış konuşmasını Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Ünal Erzen yaptı.

Meltem Ünal Erzenbaşkanlığını yürüttüğü Bakırköy Kadın Meclisi’nin çalışmalarını anlatarak başladığı konuşmasında, Kıvılcımlar Gecesi’nin anlam ve önemine değindi. Gecenin adının Profesör Mahmut Sadi Irmak’ın anılarından alındığını söylen Meltem Ünal Erzen; 1923’de Avrupa’ya gönderilen 11 öğrenciden biri olan Mahmut Sadi’ye Atatürk’ün yazdığı telgraftaki sözlerden etkilenerek gecenin adını “Kıvılcımlar Gecesi”olarak belirlediklerini anlattı. Berlin Üniversitesi’nde öğrenim görmek üzere yola çıkarken, Mahmut Sadi’ye yolladığı telgrafta Mustafa Kemal Atatürk; “Sizleri birer kıvılcım olarak yolluyorum, ateşler olarak geri dönmelisiniz.” der.

“Kıvılcımlar Gecesi” projesine hazırlanırken; öğrencilerin “okulu terk etme nedenleri”üzerine yapılmış; pek çok araştırma sonucunu incelediklerini söyleyen Meltem Ünal Erzen, eğitim hayatını yarıda bırakan çocukların ortak sorununun; “Maddi yetersizlik”olduğu tespitini yaptıklarını belirtti. Üniversite düzeyine gelmiş olan kız çocuklarının çoğunun, özellikle “ailesinden farklı bir şehirde” okuyan kız öğrencilerin; yiyecek, barınma ve geçim sıkıntısı gibi nedenlerle, eğitimlerini bırakmak zorunda kaldıklarını anlatanÜnal Erzen; “Eğitim hayatından koparılan her kız, yarın karşımıza bir “Şiddet Mağduru”, bir “Çocuk Gelin”; ümitleri yarım kalmış bir “kadın” olarak çıkıyor. Çalışmalarının merkezine “Kadın”ı koyan Bakırköy Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak bizler; “Kıvılcımlar Gecesi” projemizle bu soruna çözüm arıyoruz.” dedi.

Kıvılcımlar Gecesi projesi kapsamında; ünlü annelerin çocuklarıyla birlikte tasarladıkları t-shirtler geceye katılan bağışçılara hediye edildi. Kıvılcımlar Gecesi’nde “Türk Eğitim Vakfı”(TEV) nın öğrencilere verdiği aylık burs miktarı olan 370 TL üzerinden yardımlar toplandı. Katılımcılar bu miktar üzerinden öğrencilere istedikleri ay kadar bağışta bulundular.

Gece sonunda toplanan yardımlarla 73 kız öğrencinin 1 yıllık burs miktarı karşılandı. Üniversiteli kız çocukların eğitimine katkı için toplanan bağışlar “Türk Eğitim Vakfı”(TEV) aracılığıyla kız bursiyerlere ulaştırılacak.

Sanat, iş ve cemiyet dünyasından pek çok ünlü ismi buluşturan  “Kıvılcımlar Gecesi”Fatih Erkoç’un müthiş canlı performansı ile son buldu.

KIVILCIMLAR GECESİ’NE DESTEK VEREN ve T-Shirt TASARLAYAN ANNELER;

 

1.         Açelya AKKOYUN
2.         Ayşe DEMİREL
3.         Ayşe KUCUROĞLU
4.         Ayşe TOLGA
5.         Belkıs AKKALE
6.         Bennu YILDIRIMLAR
7.         Betül ARIM
8.         Buket DEREOĞLU
9.         Burcu KARABACAK
10.     Canan EDİBOĞLU
11.     Cansu KANDEMİR
12.     Çiçek DİLLİGİL ÖZTOPRAK
13.     Defne Şener GÜNAY
14.     Demet KUTLUAY
15.     Demet TUNCER
16.     Deniz PULAŞ
17.     Derya BAYKAL
18.     Derya COŞKUNDENİZ
19.     Didem GERMEN
20.     Ebru ŞALLI TAN
21.     Eda ÖZÜLKÜ
22.     Emel MÜFTÜOĞLU
23.     Emine ÜN
24.     Esra OFLAZ GÜVENKAYA
25.     Feryal GÜLMAN
26.     Fulya TERİM
27.     Gül Gölge SAYGI
28.     Gülben ERGEN
29.     Güzin ÖZYAĞCILAR
30.     Hande Can YÜCE
31.     Irmak ÜNAL
32.     Ivana SERT
33.     Kadriye KENTER
34.     Melek Zübeyde AKKAŞ
35.     Meltem ÜNAL ERZEN
36.     Munis DÜŞENKALKAR
37.     Müge ANLI
38.     Nazan KESAL
39.     Neslihan DEMİR
40.     Nevşim Ayşen ERZAT
41.     Özge ÖZBERK
42.     Özlem SERTER
43.     Perihan SAVAŞ
44.     Pınar TEZCAN
45.     Revna DEMİRÖREN
46.     Seda SAYAN
47.     Selda TOPAL
48.     Sevinç ERBULAK
49.     Sezen AKSU
50.     Sibel CAN
51.     Sibel TURNAGÖL
52.     Sinem Güven ERSÖNMEZ
53.     Suzan KARDEŞ
54.     Şebnem ÖZİNAL
55.     Şükran GÜZELİŞ
56.     Türkan SABANCI
57.     Yasemin ÇONKA
58.     Yeşim SALKIM
59.     Yonca CEVHER
60.     Zara
61.     Zeynep TALU
62.     Zeyno Eracar