Son Dakika Haberler

BARETİNİ GİYDİ METRO ŞANTİYESİNE GİRDİ

BARETİNİ GİYDİ METRO ŞANTİYESİNE GİRDİ
Okunma : 9 views Yorum Yap

Baretini giyip metro şantiyesinde incelemelerde bulunan İmamoğlu, “İstanbul’un metroya çok ihtiyacı var. İstanbul’un ulaşımdaki bir numaralı aktörü metro olmalı. Yerin üstüne sığmıyoruz çünkü. Yerin altını en maksimum şekilde kullanmak zorundayız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, inşaatı süren Kabataş-Mahmutbey metro hattında incelemelerde bulundu. İmamoğlu’na İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut, ulaşımdan sorumlu Genel Sekreter Müdür Yardımcısı Orhan Demir ile Raylı Sistemler Daire Başkanı Doç. Dr. Pelin Alpkökin de eşlik etti. İmamoğlu, şantiye sahasını, iş güvenliği kapsamında kırmızı yelek ve üzerinde adının yazdığı baret ile dolaştı. Yetkililerden inşaatla ilgili bilgiler alan İmamoğlu, peronda bulunan trende incelemelerde bulundu. İBB Başkanı’nı takip eden çok sayıda basın mensubu İmamoğlu’nu tren içinde görüntüleyebilmek için birbirleriyle yarıştı. Geniş bir alana yayılan şantiye sahasını gezen İmamoğlu, gazetecilere, metro tüneli girişi önünde metro inşaatıyla ilgili bilgiler verdi.

“İSTANBUL’A NEFES ALDIRACAK NOKTALARDAN BİRİ”

“24,5 kilometrelik Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı’nın hattın atölye bakım alanındayız” diyen İmamoğlu, şu bilgileri aktardı: “Bu alan yaklaşık 150 bin metrekare. Metro, sürücüsüz planlanıyor. Bu alanda hem kumanda hem bir bakım alanı üretilmiş durumda. Bu hat, yoğun bir hat. Günlük, çift yönde 500-600 bin insana dönük bir hedef var. Dolayısıyla İstanbul’un en yoğun hatlarından birisi olacak. Uzun da bir hat. 8 yoğun ilçeden geçiyor. Fonksiyonel olarak baktığınızda bazı duraklarda çok yoğun aktarmalar var, Kabataş’ta olduğu gibi. Bazı noktalarda farklı ulaşım araçlarıyla birleşiyor. Kabataş’ta füniküler, tramvay ve deniz hatları var. Mecidiyeköy’de metrobüs ile bağlantısı var. Eyüp’te, Eyüp-Eminönü Tramvay Hattı ile birleşiyor. İstanbul’a nefes aldıracak noktalardan birisi.”

“İSTANBUL’UN METROYA ÇOK İHTİYACI VAR”

Metro hattında emek harcayan herkese teşekkür eden İmamoğlu, “Bu tür işler önemlidir. Tasarımdan başlar, finansmanı, yapımcı firmalar, mühendisler, çalışan emekçi dostlar, belediyemizde bu sürece katkı sunanlar, herkes bu sürecin önemli birer ferdidir. 2020’nin Ocak ayında, ilk sürüşlerin başlanması hedefleniyor. Tabii bu zaman diliminde deneme sürüşleri, güvenlikle ilgili tedbirler çok çok önemli. Sürecin esas kısmı bu alanda harcanıyor. Umut ediyoruz ki 2020’nin ilk ayında bu hattı insanlarımıza en güvenli şekilde kullandıracağız. Burada araçların 5’i inmiş durumda, 15’i hazırlanıyor. Hem çevreye duyarlı hem de engelli dostu metro araçları var. Araçlar Adapazarı’nda üretiliyor. Engelli vatandaşlarımızın seyahatini kolaylaştıran, aynı zamanda geniş ve ferah araçlar. Bu yönleriyle yenilikçi bir hat. İstanbul’un metroya çok ihtiyacı var. İstanbul’un ulaşımdaki bir numaralı aktörü metro olmalı. Yerin üstüne sığmıyoruz çünkü. Yerin altını en maksimum kullanmak zorundayız” dedi.

“İŞLERİ YÜKLENEN FİRMALARLA DİYALOG KURACAĞIZ”

İstanbul’da şu anda yapımı devam eden 221,7 kilometre raylı sistem hattı olduğu bilgisini paylaşan İmamoğlu, şunları söyledi:
“Bunun 80 kilometresi, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılıyor. Geri kalan 140 kilometrenin biraz üstü de İBB tarafından yapılıyor. Bunların içinde ihalesi yapılmış devam edenler var. Ne yazık ki şu an durdurulmuş olanlar var. Hatta sözleşmesi yapılmış ama başlanmamış olan bile var. Tümüyle inceliyoruz. Sıkı bir denetimle yürütmek istiyoruz bu süreci. Aynı zamanda ekonomik sıkıntılardan dolayı durdurulmuş hatlar var. Bunları inceliyoruz. Çare üretme adına ilgileniyoruz. Biz göreve başlamadan önceki durumları böyle. Hangi sıkıntıları var, onu inceliyoruz. Yeni finansal kaynaklar oluşturabilir miyiz noktasında yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Elbette ki yine bu işleri yüklenen firmalarla bu diyaloğu yöneteceğiz. Tabi durdurulan hatlar hangi seviyede durdurulmuş, bunlar da teknik anlamda önemli. Çünkü tünel aşamaları, istasyon noktaları, bakım alanları gibi farklı fonksiyonel noktaları var. Tünel noktasında durdurulmuş olanların teknik bir sorunu var mı buna bakacağız. Neticede metro hatlarının üstünde de yapılılarımız var. Bir sıkıntı doğurabilir mi, bu noktada analizlerimiz sürüyor. Hiç başlanmamış olanlara neden başlanmadığı konusunda analizlerimiz var. Devam eden 221kilometrelik hatlar İstanbul’un ulaşım düzenine büyük katkı sunacağı için ilk eylem planımız, bunların hızlıca devreye girmesine dönük önündeki engelleri kaldırmak. Baktığımız pencere bu. Umuyorum hem içinde bulunduğumuz Kabataş-Mahmutbey Hattı ile diğer hatların en kısa sürede İstanbulluyla buluşmasıdır. Bu çalışmalar çözüm masalarımızda tüm aktörleriyle yönetilecek. Kamu kuruluşları ve firmalarla birlikte çözüm yönünde bir seferberlik yürüteceğiz. Raylı sistemler, metro İstanbul için çok kıymetli.”

“HER ŞEYİ BİLMEK ZORUNDA OLMADIĞIMIN HERKES FARKINDADIR”

İmamoğlu, “Garajlarda bekleyen Hollandalı şirkete ait otobüsleri kullanacak mısınız” sorusuna ise, “Artık bakacağız. Müze mi yaparız onları bilmiyorum. Tabii yanlış adımların atıldığı bazı işler oldu metrobüs alımlarında. Yani özellikle İstanbul’un topografyasına uygun olmayan araçlar alınmıştı. Ciddi paralar harcanmıştı. Bunlar üzücü şeyler. Ben şöyle inanıyorum. Gördüğünüz şu dairenin içinde bile aklı, bilimi ve emeği temsil eden insanlar var. Benim her şeyi bilmek zorunda olmadığımın herkes farkındadır. Bu işin uzmanları var. Oturup detaylıca her işi, her organizasyonu, her projeyi yani bir şu sistemi yapmak tümüyle bir kabiliyet elbette bunu kabul ediyoruz ama tümüyle. Finansmanıyla örneğin, finansmanı eğer pahalıya mal olmuşsa bu bir kabiliyet değil. En uygun fiyatı buraya mal etmek en doğrusu ya da en doğru aracı buraya katmak ya da imalat sırasında riskleri sıfıra indirmek. Bu kabiliyette insanlarımız Türkiye’de şükürler olsun ki var. Bir başka kabiliyet gerekiyor. Yöneticide olması gereken kabiliyet işi ehline teslime etmek. Her konuda biliyorum dememek. Biz de onu yapacağız. Yeni metrobüs hatlarımız olacak” yanıtını verdi.